• Посилання скопійовано

Оплата за оренду землі у натуральній формі

Сільськогосподарське підприємство в рахунок оренди за паї видає цукор. Чи виникає в необхідність застосовувати натуральний коефіцієнт при розрахунку ПДФО та військового збору? На яку суму орендодавець повинен отримати продукцію?

Платником ПДФО  є безпосередньо фізособа, що отримує такі доходи. Підприємство в даному випадку виступає виключно податковим агентом такої фізособи і зобов’язується у відповідні строки сплатити за рахунок фізособи ПДФО. Відповідно до пп. 164.2.5 ПКУ дохід від надання майна (у вказаному випадку — землі) в оренду потрапляє до місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків. То ж податки утримуються з суми нарахованого такого доходу. Виходячи з цього можна прийти до висновку, що відповідно орендодавець в рахунок оплати повинен отримати товар на суму оренди за вирахунком податків.

Пункт 164.5 ПКУ передбачає, що якщо нарахування (надання) доходу здійснюється у не грошовій формі, то база оподаткування збільшується на коефіцієнт (на даний момент коефіцієнт становить 1.2195). Тож в такому випадку варто зважати на умови договору і відповідно до них приймати рішення про застосування такого коефіцієнту. Якщо орендна плата в договорі встановлена у гривнях, то відповідно такий коефіцієнт не застосовується оскільки в даному випадку має місце взаємозалік заборгованостей:

  • У орендаря погашаються зобов’язання щодо виплати орендної плати за оренду паїв;
  • У фізособи-орендодавця погашаються зобов’язання щодо оплати отриманої продукції або послуг від орендаря.

А якщо орендна плата в договорі встановлена у розмірі певної кількості продукції  (наприклад 125 кг. цукру по ціні 16 грн/кг.), то в такому випадку виникає необхідність застосування натурального коефіцієнта і база оподаткування ПДФО розраховується наступним шляхом: 

  • Кількість продукції * ціну продукції * 1,2195

Однак в такому випадку виникає питання щодо того, як утримувати ПДФО та ВЗ, адже фактично дохід виплачується продукцією, але податок повинен бути утриманий в грошовій формі. На нашу думку, сума ПДФО та ВЗ повинна бути внесена фізсобою в касу підприємства. Якщо цього не зробити, то  вийде, що підприємство буде сплачувати таку суму за власний рахунок і така сума стане об’єктом додаткового блага такої фізособи.

Тож в даній ситуації більш зручним варіантом буде встановити у договорі, що оренда за землю нараховується у грошовій формі, щоб уникнути необхідності застосування натурального коефіцієнту та проблем із утриманням ПДФО та ВЗ.

Що ж стосується військового збору, то для його розрахунку натуральний коефіцієнт не застосовується, оскільки, відповідно до пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ об’єктом оподаткування збором є доходи у формі зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. А натуральний коефіцієнт збільшує базу оподаткування (яка є об’єктом оподаткування ПДФО), і відповідно для розрахунку ВЗ він не застосовується. 

На умовному прикладі розберемо дану ситуацію у бухгалтерських проведеннях:

Договором встановлено грошовий розмір оренди

Операція

Дебет

Кредит

Сума, грн

Нарахована орендна плата згідно договору в грошовій формі

23

631

2000,00

Нараховано ПДФО (2000*18%)

631

641/ПДФО

360,00

Нараховано ВЗ (2000*1,5%)

631

642

30,00

Взаємозалік вартості продукції і плати за оренду, орендодавець отримає 100,625 кг цукру за ціною 16,00 грн/кг

631

701

1610,00

Нараховано ПДВ на наданий  цукор

701

641/ПДВ

268,33

Розмір оренди встановлено у натуральному виразі

Операція

Дебет

Кредит

Сума, грн

Нарахування орендної плати в натуральній формі (125 кг * 16 грн)

23

631

2000,00

Нараховано ПДФО (2000*1,2195*18%)

631

641/ПДФО

439,02

Нараховано ВЗ (2000*1,5%)

631

642

30,00

Внесення орендодавцем сум ПДФО та ВЗ до каси орендаря

301

631

469,02

Сплачено до бюджету ПДФО та ВЗ

641/ПДФО, 642

311

469,02

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.20246
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202432
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202424
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024155
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202435