• Посилання скопійовано

Договір на оплату відпочинку членів профспілки: як оформити для уникнення оподаткування сум ПДФО?

З фізособою-підприємцем укладається договір на проживання та харчування членів профспілки на відпочинку. Яким чином повинен бути укладений договір для уникнення оподаткування даних сум ПДФО та військового збору? Як такі суми відображаються у звіті №1ДФ?

Відповідно до пп. 165.1.35 ПКУ, не вважається оподаткованим доходом вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку - члена такої професійної спілки, створеної відповідно до законодавства України, або за рахунок коштів відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

Але що таке путівки і чи поширюється зазначена норма на випадок, наведений у запитанні? ПКУ не дає визначення цьому терміну, тому доведеться, згідно із ст. 5 ПКУ, звернутися до інших законів та нормативних актів. 

Насправді, єдиного визначення цьому терміну ще й досі немає. Оскільки роз’яснення, що мається на увазі під путівкою, залежить на що вона надається. Оскільки у запитанні не йдеться про лікування членів профспілки, і метою є відпочинок, тож, аналізуватимемо саме це визначення.

Путівка на відпочинок - це ваучер у значенні ст. 23 Закону про туризм, інструкція щодо оформлення якого затверджена наказом Державної туристичної адміністрації України від 06.06.2005 р. № 50.  Зокрема, щодо вимог до такого ваучеру є наявність обов’язкових реквізитів: 

  • найменування документа - "Ваучер";
  • найменування та   місцезнаходження    суб'єкта    туристичної діяльності, номер ліцензії на відповідний вид діяльності, юрадреса;  
  • прізвище, ім'я (по батькові) туриста  (при  груповій  поїздці прізвища, імена (по батькові) членів групи); 
  • строки надання   і   види  туристичних  послуг,  їх  загальна вартість; 
  • назва, адреса та номер телефону об'єкта розміщення,  його тип та категорія, режим харчування; 
  • розмір фінзабезпечення відповідальності туроператора (турагента) або  межі   відповідальності   суб'єкта   туристичної діяльності за договором агентування; 
  • інші дані, обумовлені характером угоди, складом групи тощо; 
  • дата видачі ваучера;
  • місце для печатки - М. П.

Якщо підприємець оформить путівки саме так, то вони не будуть оподатковуватися ПДФО та військовим збором, адже надаватимуться членам профспілки самою профспілкою. Вартість таких неоподаткованих путівок відображатиметься у розділі І податкового розрахунку за формою № 1ДФ із ознакою доходу "156". 

Якщо підприємець, який надає послуги з проживання та харчування членів профспілки, такі ваучери (тобто, путівки) не надає, то є ризик, що вартість таких послуг податківці не визнають неоподаткованим доходом.

Наприклад, тут  вони наголошували: вартість поїздок на відпочинок (наприклад, турів вихідного дня), що організовуються та оплачуються за рахунок профспілки для членів профспілки без придбання путівок, включаються до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як додаткове благо та оподатковуються на загальних підставах. Вартість таких оподаткованих путівок (із урахуванням "натурального» коефіцієнту") відображатиметься у розділі І податкового розрахунку за формою №1ДФ із ознакою доходу "126". 

І єдиний вихід в цьому випадку – це оплатити таку поїздку без можливості персоніфікації отриманого доходу. Тобто, щоб у документах на таку поїздку не зазначалася вартість проживання та харчування у розрахунку на одну особу. Адже у тому ж роз’ясненні податківці наводять приклад із "шведським столом" і говорять, що коли неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою (тобто отриманий дохід у вигляді додаткового блага не може бути персоніфікований), то вартість такого харчування не може розглядатися як об'єкт оподаткування (і, відповідно, не відображатиметься у формі № 1ДФ). Якщо ж це неможливо (наприклад, через встановлений установчими документами профспілки порядок фінансування таких поїздок), доведеться сплачувати як ПДФО, так і військовий збір.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202451
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202470
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202444
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241261
  • Застосування ПСП до доходу сумісника за місцями роботи
    Чи потрібно застосовувати та здійснювати перерахунок ПСП в наступній ситуації...
    19.02.202464