Прямої відповіді на це питання в ПКУ немає. Тому рекомендуємо з цього питання отримати індивідуальну податкову консультацію.
Але давайте поміркуємо, який варіант оподаткування може бути.
Відповідно до пп. 172.4 ПКУ, під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності електронної довідки про оціночну вартість такого об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості або звіту про оцінку, зареєстрованого відповідно до пп. 172.3 ПКУ, та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору і вносить до Єдиної бази інформацію про ціну договору купівлі-продажу.
Відповідно до пп. 172.7 ПКУ, одночасно з дією пп. 172.4 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни чи іншого відчудження об’єкта нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, є юридична особа чи самозайнята особа, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну).
Тобто, якщо нерухомість придбаває юрособа, то саме вона має утримати і перерахувати до бюджету ПДФО і ВЗ. Документи про сплату цих податків, разом з електронною довідкою про оціночну вартість або звітом про оцінкупотрібно надати нотаріусу під час нотаріального посвідчення договору. Інакше нотаріус не посвідчить договір, тому що пп. 172.7 ПКУ діє одночасно з пп. 172.4 ПКУ, за яким нотаріус повинен пересвідчитися у сплаті ПДФО та ВЗ.
Таким чином, на наш погляд, податки слід сплатити перед укладенням відповідного договору купівлі-продажу, оскільки пп. 172.7 ПКУ визначає тільки сторону, яка відповідальна за сплату податків, але не змінює строк їх сплати, який визначений пп. 172.4 ПКУ.
Але ще раз підкреслимо, що прямої норми, яка би врегульовувала розглядуване питання, ПКУ не містить. Тому доречно звернутися до податкової служби за індивідуальною податковою консультацією.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити