• Посилання скопійовано

Відображаємо в бухобліку підприємства заміну кредитора у зобов'язанні

Поручитель фізособа погасив кредит (з процентаи) за юрособу. Як відобразити цю операцію в бухгалтерському обліку та чи потрібно нарахувати ПДФО поручителю? Поручитель не перебуває у трудових відносинах з юрособою, та не є засновником.

Відносини поруки регулюються, зокрема, параграфом 3 глави 49 ЦКУ. За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання. А це напряму впливає на відображення цієї операції в обліку боржника. 

По-перше, заборгованості перед банком у підприємства, зазначеного в запитанні,  вже не існує. 

По-друге, суму заборгованості з Кт 501 (601) треба перевести у заборгованість перед фізичною особою - поручителем і обліковувати за Кт 377. 

По-третє, до суми заборгованості перед фізичною особою треба додати і, раніше нараховані, але не сплачені підприємством відсотки за користування кредитом – якщо, звісно, поручитель оплатив банку і їх (або, що менш вірогідно, якщо банк передав поручителю права по кредиту підприємства без сплати поручителем суми боргу по таким відсоткам).  

Оскільки фізична особа, фактично, витратила свої власні кошти, а підприємство просто компенсує йому ці витрати, то згідно з п. 165.1.16 ПКУ, жодних податків (ані ПДФО, ані військового збору) із суми боргу, який погашатиметься, утримувати не потрібно. 

В бухгалтерському обліку треба провести залік заборгованостей наступним чином:

№з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума (умовно)

Дт

Кт

1.

Отримано кредит банку

311

501 (601)

10000

2.

Нараховані відсотки за користування кредитом

951

684

2500

3.

Проведено залік заборгованостей після погашення кредиту і процентів фізичною особою

684

377

2500

501 (601)

377

10000

4.

Погашена заборгованість перед фізичною особою

377

311 (301)

12500

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024188
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4994
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436