• Посилання скопійовано

Облік послуг за договом ЦПХ на виконання послуг фізособою з використанням його авто

В грудні 2015 р. укладено договір ЦПХ на виконання послуг фізособою з використанням його авто, але паливо купувалось за рахунок підприємства. Як відобразити цю операцію в бухгалтерському і податковому обліку? Чи треба включати в ф. №1ДФ видане паливо як додаткове благо фізособи?

Оскільки підприємство уклало договір ЦПХ з метою використання автомобіля в господарській діяльності підприємства, то відповідно, понесені витрати на придбання палива є витратами підприємства. Підприємство веде облік палива на cубрахунку 203 «Паливо».

Придбання палива обліковується за дебетом, відповідно, списання палива – за кредитом. Списання палива раніше здійснювалося на підставі подорожніх листів, на сьогодні типові форми подорожніх листів скасовано, тому кожне підприємство оформляє списання палива документом, який розробляє самостійно. Головне, щоб він мав всі обов’язкові реквізити первинних документів. За основу для розробки такого документа можна взяти форму скасованих подорожніх листів. Але, якщо підприємство розробить свій варіант подорожнього листа на підставі скасованої форми такого листа, тоді пам’ятати про наступне. Відповідно до скасованої форми подорожнього листа мають вдіображатися дані про фактичне та нормативне використання палива. Нормативні показники розраховуються згідно з нормами, встановленими Наказом Мінтрансу України від 10.02.1998 р. №43 «Про затвердження норм витрати ПММ на автомобільному транспорті». Вони визначаються розрахунковим шляхом, ґрунтуючись на лінійних нормах з урахуванням декількох коефіцієнтів залежно від технічного стану автомобіля, особливостей його конструкції, умов роботи. Всі причини відхилення від норми потрібно фіксувати у відповідному документі (це може бути експертний висновок станції техобслуговування або акт, форма якого дана в додатку І Наказу №43). Якщо виявляються факти перевищення витрат ПММ у порівнянні з нормативними показниками, то визнання понаднормативних витрат палива підприємства може бути проблематичним для підприємства.

Рахунок витрат для списання палива буде залежати від напряму використання самого автомобіля. Відповідно це можуть бути адміністративні, витрати на збут, тощо. У період дії розділу ІІІ ПКУ у редакціях до 01.01.2015 р. велике значення для податкового обліку витрат на ПММ мали норми Наказу №43. Податківці визнавали податкові витрати на ПММ лише в межах цих норм виходячи з даних про пробіг автомобіля. Причому якщо таких норм немає у самих Нормах №43, то платникам податку на прибуток слід було звернутися до ДП «ДержавтотрансНДІпроект» із заявою про розроблення тимчасових індивідуальних базових лінійних норм витрат палива на відсутні у Нормах №43 моделі (модифікації) автомобілів. Далі норми щодо визначення витрат при списанні ПММ (визначені за Нормами №43 або індивідуальні норми) фіксувалися у наказі керівника підприємства.

З 01.01.2015 р. об'єктом оподаткування податком на прибуток є «прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень  розділу ІІІ ПКУ». Новою редакцією розділу ІІІ ПКУ, яка діє з 01.01.2015 р., не передбачено жодних коригувань, пов'язаних із витратами на ПММ, отже, ці витрати впливають на оподатковуваний прибуток за правилами бухгалтерського обліку. Своєю чергою, правилами бухгалтерського обліку (як П(С)БО, так і міжнародними стандартами) не передбачено прямого обов’язку щодо нормування витрат ПММ. Це означає, що з 01.01.2015 р. вже немає потреби жорстко контролювати витрати ПММ при використанні автомобілів та розподіляти їх на витрати в межах норм та понаднормові. Але це можливо тільки, якщо у розробленому первинному документі щодо списання ПММ відсутні рядки щодо відображення нормативних витрат використання палива. Також не слід забувати, що  згідно з п. 16 ПСБО 9 №«Запаси» треба визначити спосіб, яким підприємство буде здійснювати оцінку ПММ при відпуск на власні потреби. Одним із таких способів є використання нормативних витрат.

Тому, якщо підприємство буде списувати власне пальне на підставі первинних документів, в такому випадку додаткове благо не матиме місце, оскільки це є витратами підприємства. У разі, якщо підприємство просто видаватиме пальне фізособі без контролю його списання на витрати, вартість палива підлягає оподаткуванню ПДФО як додаткове благо з використанням натурального коефіцієнта. І тоді у формі №1ДФ зазначені суми слід відобразити з ознакою 126.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202453
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436