Запитання: Директор підприємства отримує зарплату на підприємстві, дохід від оренди автомобіля, і дохід від реалізації товару за договір купівлі-продажу. Які коди ознак доходу по 1ДФ - 101, 102, 105? Попередній бухгалтер ставив 101, 105, 127. Податок утримувався окремо з кожного виду доходу 15 (20%), в основному виходило 15%, якщо їх не підсумовувати. Якщо брати загальний дохід, то виходить потрібно і 20%. Раніше 5% брали з товару, але потім доплатили 15% (податкова рекомендує)
Відповідь: Кожен з перелічених Вами у питанні доходів, має обліковуватись на окремому рахунку бухгалтерського обліку. Від цього у подальшому буде залежати як Ви повинні оподатковувати ці доходи та відображати їх у звітності. У випадку заробітної плати для обліку таких розрахунків використовуємо рахунок 661 «Розрахунки по заробітній платі». Наступні два види розрахунків з Вашим директором припускають їх облік як з постачальником, причому у випадку оренди – постачальником послуг, а у випадку придбання товарів – постачальника запасів, тому такі розрахунки вже обліковуємо по рахунках 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками, підрядниками» або 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
Кожен вид із цих доходів має свою ознаку для цілей складання звіту по формі 1-ДФ. Тому звернемось до додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженому наказом Міністерства фінансів від 13 січня 2015 N 4. Згідно цього додатку маємо такі ознаки:
У разі нарахування та виплати заробітної плати це однозначно буде 101. Тут зайвих питань не виникає.
Згідно додатку до Наказу №4 з цією ознакою відображають суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, а у нашому випадку йдеться про договір оренди, який, згідно ст.798 ЦКУ є одним із видів таких договорів передбачених законодавством України, тому цілком правомірне використання ознаки доходу 102.
У разі виплати по договорам купівлі-продажу, то тут додатком передбачено ознаку 105, під якою відображають частина доходів від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна відповідно до положень статті 172 розділу IV Кодексу (підпункт 164.2.4 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)
Крім цього, звертаємо Вашу увагу на те, що період нарахування та виплати цих доходів може бути різним. Якщо заробітна плата нараховується і виплачується кожного місяця, то орендна плата відповідно до договору може здійснюватися раз у квартал або навіть рік, а по доходам згідно договорів купівлі-продажу, то тут, взагалі, вони можуть нараховуватись і виплачуватись по кілька разів на місяць, залежно від виробничої необхідності підприємства.
Йдемо далі і у зведеній таблиці наведемо ставки оподаткування та ознаки доходу відповідно до діючого законодавства України у разі виплати таких доходів:
Назва виду доходу |
ЄСВ нарахування |
ЄСВ утримання |
ПДФО |
Військовий збір |
Ознака доходу по формі 1-ДФ |
Заробітна плата |
Відповідно до класу професійного ризику³ |
3,6³ |
15%(20%)¹ |
1,5% |
101 |
Дохід по договору оренди |
- |
- |
15%(20%)¹ |
1,5% |
102 |
Дохід по договору купівлі-продажу |
- |
- |
5%² |
1,5% |
105 |
¹Як Ви вірно зауважили у запитанні ставка ПДФО у перших двох випадках залежить від розміру цього доходу, відповідно до п.167.1 ПКУ.
²Відповідно до пунктів 173.1 та 167.2 ПКУ.
³Враховуючи максимальну межу для застосування цього внеску (наразі встановлена на межі 17 прожиткових мінімумів для працездатної особи або 20706 грн. чи 1218*17).
Ну і нарешті, розберемося з остаточним оподаткуванням усіх цих доходів, за умови, що їх нараховує і виплачує один податковий агент – Ваше підприємство.
По-перше, згідно з п.164.1. ПКУ базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених відповідним розділом цього кодексу.
По-друге, згідно з п. 164.1.2. загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
І нарешті, згідно п. 168.1.1. ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Нагадаємо, що згідно п.167.1 ПКУ, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата).
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
Зважаючи на ці норми ПКУ вважаємо, що Ви, як податковий агент, кожного місяця повинні окремо розраховувати та оподатковувати кожний з цих видів доходів зважаючи на норми статті 167 ПКУ відносно застосування тієї або іншої ставки податку в залежності від розміру та виду такого доходу. Бажано розподілити доходи таким чином, щоб їх загальна сума у розрахунку на один календарний місяць не виходила за межі 10 мінімальних заробітних плат, тоді застосування ставок 5 та 15 відсотків, до відповідних доходів не буде викликати додаткових питань у фіскальної служби. Якщо ж сумарний дохід у якомусь із місяців перевищить розмір 10 мінімальних зарплат, то відповідно до п.168.1.1 та 167.1 Вам потрібно буде сумувати усі доходи директора (по всіх видах) з метою застосування підвищеної ставки (20%) оподаткування, а це у свою чергу може призвести до того, що доходи по договорам купівлі-продажу теж потраплять під підвищене оподаткування .
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити