• Посилання скопійовано

«Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?

На жаль, усі перелічені в запитанні види доходів не є пільгованими з метою оподаткування ПДФО та ВЗ. Не оподатковуються оплата проїзду та медстраховка тільки під час відрядження, і те, якщо медстраховки не уникнути (наприклад, вона входить у вартість квитків на проїзд, або є вимогою для виїзду (перебування) в певній країні). 

В інших випадках, якщо в наказі про надання таких видів доходів (або компенсації витрат на них) будуть зазначені саме ті види доходів, які зазначені в запитанні, і буде визначено перелік працівників, які цей дохід отримають, і буде відома сума (вартість) таких доходів,  то оподаткування не уникнути. 

При цьому слід зазначити, що і об’єкт, і база для нарахування у ПДФО, ВЗ та ЄСВ у зазначених випадках будуть різними, тож, їх слід розглядати окремо. 

 

Добровільне медичне страхування працівників

Про оподаткування цього виду доходів ми докладно розповідали тут. ПДФО і ВЗ в цьому випадку будуть, а ось ЄСВ – ні. 

 

Добровільне страхування життя працівників

Про оподаткування цього виду доходів ми докладно розповідали тут. В цьому випадку буде ПДФО, ВЗ і ЄСВ. 

 

Харчування працівників

Докладно про цей вид доходу ми розповідали тут. В цьому випадку буде ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Хоча роботодавці можуть спробувати уникнути оподаткування шляхом деперсоніфікації – наприклад, коли застосовується спосіб харчування працівників під умовною назвою «шведський стіл», коли невідомо, хто з працівників і скільки з’їв або випив із наданих роботодавців продуктів. Але навіть такий спосіб часто викликає претензії з боку податківців. 

 

Оплата проїзду працівників до роботи

Про цей вид доходу ми докладно розповідали тут. В цьому випадку можна спробувати уникнути сплати ПДФО та ВЗ шляхом деперсоніфікації – наприклад, шляхом перевезення працівників службовими автобусами, коли не складаються списки тих, хто і в який день скористався цим видом службового транспорту. Хоча податківцям, знову ж таки, це не подобається, і цілком можливо, що ненарахування цих податків доведеться захищати при перевірці. Ймовірні претензії можуть бути щодо того, що підприємтво має можливість запровадити персоніфікацію таких доходів – наприклад, видавати працівникам квитки і надавати послугу перевезення тільки за наявності квитка. ЄСВ на такий дохід не нараховується. 

 

Оплата фітнес-послуг для працівників

Позицію податківців та нашу щодо цього виду доходу ми наводили тут.  В цьому випадку буде і ПДФО, і ВЗ, і ЄСВ. Єдиний спосіб цього уникнути – це, знову ж таки, деперсоніфікація. Наприклад, якщо на підприємстві є спортзал або басейн для працівників, проводяться спортивні тренування, але не ведеться облік, хто саме і скільки їх відвідує, то визначити суму отриманого доходу  і перелік осіб, які ним скористалися, неможливо. Якщо ж відбувається оплата абонементів у сторонньому спортивному закладі і вони надаються працівникам персоніфіковано, пільг немає і уникнути оподаткування неможливо. 

До зазначеного вище треба зробити два зауваження:

По-перше, нещодавно правила обрахунку ВЗ змінилися. В наведених вище матеріалах повторюється, що ПДФО нараховується на вартість негрошового доходу, збільшену на коефіцієнт, а для ВЗ коефіцієнт застосовувати не треба. Зараз щодо ВЗ не все так однозначно. 

Ми про це (а також про обрахунок ПДФО та ВЗ з негрошового доходу) дуже докладно розповідали тут. Але справа в тому, що остаточно податківці із цією проблемою щодо ВЗ не визначилися. Вони відправили запит на роз’яснення до Мінфіну, а консультація в «ЗІР» наразі вже числиться у нечинних, тоді як ІПК, яка наробила стільки галасу – не скасована. Тому, нашу позицію ви із статті дізнаєтесь, а ось остаточна позиція ДПС наразі невідома. 

По-друге, ми проговорили вище про випадок, коли усі розглянуті нами види доходу надаватимуться працівникам саме під своєю назвою і на регулярній основі. Якщо ж ні, наприклад, якщо вони надаватимуться у вигляді подарунка (абонемент в фітнес-клуб) або як нецільова благодійна допомога, то правила оподаткування будуть інші. Про вартість неоподаткованих подарунків та нецільової благодійної допомоги у 2024 році ми розповідали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.202414
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202434
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202427
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024163
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202437