• Посилання скопійовано

Благодійна організація - надавач допомоги: пільги в оподаткуванні ПДФО

Благодійна організація має можливості надавати гуманітарну майнову і благодійну грошову допомогу за зверненнями малозабезпечених, інвалідів, пенсіонерів і ВПО в різних розмірах. Надаючи такі види допомоги, якими пільгами з оподаткування можна скористатися під час воєнного стану?

Внутрішньо переміщені особи

Згідно з пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, сума допомоги звільняється від ПДФО, якщо її виплачено благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами в порядку, визначеному Законом «Про благодійну діяльність та благодійні організації», протягом дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, на користь, зокрема фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій в таких населених пунктах.

А пп. 170.7.8 ПКУ передбачено напрямки використання такої допомоги, які звільняються від оподаткування.

Отже, якщо фізособи мешкали на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, то таким особам благодійна організація може надати неоподатковувану благодійну допомогу:

 • в будь-якій сумі, але тільки для лікування та медобслуговування;
 • у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України (нового переліку немає, але є затверджений постановою від 26.11.2014 р. № 653 і діючий на сьогодні). Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою п. ПКУ, тобто 18%, і платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги. А також утримати ВЗ 1,5%.

Надається така допомога на підставі заяви та підтвердних документів.

Тож, якщо гуманітарна майнова і благодійна грошовадопомога надаватиметься по зверненнях малозабезпечених, осіб з інвалідністю, пенсіонерів, які є ВПО, то така надана допомога не оподатковуватиметься.

 

Цільова та нецільова допомога постраждалим фізособам 

Не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна допомога (далі - благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним пп. 170.7 ПКУ.

Так, відповідно до пп. «в» пп. 170.7.2 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок збройної агресії Російської Федерації в період дії правового режиму воєнного стану.

У цій нормі не має обмежень щодо території мешкання людини. Проте міститься вимога, що благодійна допомога, яканадається на зазначені цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ. 

ВЗ теж не буде.

Надання майнової допомоги (продукти харчування, товарів першої необхідності, тощо)

Така благодійна допомога оподатковуватиметься ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта та ВЗ, окрім але не виключно, застосування податкової пільги (відсутністьоподаткування) для осіб, які мешкають/мешкали на територіях, де велись чи ведуться бойові дії, та/або вимушено покинули ці місця, на підставі пп. 165.1.54 та пп. 170.7.8 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Підприємство оплачує послуги охорони працівника: яке буде оподаткування?
  ТОВ уклало договір з охоронною фірмою для отримання послуг з охорони працівника. Розуміє, що це додаткове благо, де сплачений ПДФО та ВЗ потрібно утримувати з зарплати. Коли саме потрібно перераховувати податки - протягом 3 банківських днів з моменту перерахування коштів за послуги? Чи потрібно нараховувати ЄСВ на цю суму? Чи є податкова різниця з податку на прибуток з приводу цієї операції?
  30.11.202319
 • Добові є більшими за граничну норму: що з ПДФО?
  Працівник знаходився у відрядженні у Львові 2 доби та потім у Варшаві на форумі 3 доби. Виплата добових більша граничної норми. Чи застосовувати коефіцієнт в розрахунку ПДФО на суму перевищення? Коли необхідно сплачувати ПДФО та ВЗ? Чи вважається пересадкою зупинка у Львові, якщо виїзд зі Львова та перетин кордону відбувається в один день (добові нараховувати за цей день як за кордон)?
  29.11.202337
 • Квитки у подарунок дітям працівників
  Фірма хоче придбати для дітей працівників квитки до цирку. Як це оформити і як оподатковувати ЄСВ, ВЗ, ПДФО і податком на прибуток?
  24.11.2023360
 • Роздача гуманітарних наборів фізособам релігійною організацією: ПДФО та ПДВ
  Релігійна організація активно допомагає населенню, роздаючи продуктові та гігієнічні набори, що або придбані за власні кошти (за рахунок добровільних пожертв членів церкви), або отримані як гуманітарна допомога від партнерів. Через дану операцію постало питання:
  23.11.202342
 • Договір доручення з фізособою чи ФОПом: що з ПДФО?
  Підприємство підписало договір доручення на проведення закупівлі програмної продукції з фізособою. При перевірці його в базі YouControl було з’ясовано, що він також є ФОП, але виду діяльності на виконання цих послуг не додано. Що буде з оподаткуванням ПДФО та ВЗ?
  23.11.2023756