• Посилання скопійовано

Оподаткування доходу фізособи від продажу власної сільгосппродукції

Фізособа продає власну сільгосппродукцію (натуральний мед) податковому агенту. Сума сукупного доходу за рік не перевищує 12 та 50 розмірів МЗП. При цьому подає агенту копію довідки про наявність у неї земельної ділянки та копії паспорту та ІПН. Чи повинен податковий агент утримувати ПДФО та ВЗ з таких доходів фізособи з 01.04.2022 року?

З прийняттям Закону № 2142 у ПКУ з’явився пп. 23 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення», за якою тимчасово, починаючи з 1 квітня 2022 року та у період дії воєнного стану, норма пп. 165.1.24 ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:

 • доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою, остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати);
 • податкові агенти відображають в об’єднаній звітності загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента власної сільськогосподарської продукції, та загальну суму утриманого з них податку.

При цьому в податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремої виплати, суми нарахованого на неї податку, а також відомості про фізичну особу - платника податку, яка одержала дохід від продажу особі, яка має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції.

Таким чином, проаналізувавши вищезазначену норму, розуміємо, що  з 01.04.2022 р. та на період дії воєнного стану, податковий агент (юридична особа чи підприємець) при придбанні у фізосіб с/г продукції має відобразити у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності (без проведення персоніфікації) загальну суму витрачену на придбання цієї продукції та утриманий з неї ПДФО (за ставкою 18%) та ВЗ (за ставкою 1,5%). Такий дохід зазначатиметься під ознакою доходу «148» для рослинництва та «179» для тваринництва.

Що означає «без персоніфікації»? Для того, щоб відобразити у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності суми, на які придбано продукцію, податковому агенту не потрібні від фізосіб копії довідок про наявність у них земельних ділянок, паспортів та ІПН, оскільки в ній не зазначатиметься виплата доходу кожній фізособі окремо. А оскільки немає персоніфікації, то таке відображення має бути, накшталт, відображення відсотків та виграшів (призів) у лотерею, які загальними сумами знайшли своє місце у розділі ІІ Додатка 4ДФ об’єднаної звітності. Тому, яким чином відображатиметься без персоніфікації придбана у фізосіб с/г продукція наразі не відомо. Сподіваємося, що до кінця ІІ звітного кварталу податківці вирішять це питання шляхом внесення змін до розділу ІІ Додатка 4ДФ об’єднаної звітності чи замінять «без персоніфікації» на «персоніфікацію», тому, радимо, поки що брати у фізосіб зазначені вище копі документів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Відображення винагороди ФО-ліквідатору в додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
  ТОВ має 3 філії, що є відокремленими балансовими підрозділами та здійснюють діяльність без статусу юрособи, 2 з яких вирішило ліквідувати. Як діяти?
  25.09.202312
 • Як оподаткувати винагороду за перемогу у дитячому конкурсі?
  Юрособа, платник ЄП 5%, організувала дитячий конкурс. За результатами конкурсу належить оплатити (10 тис. грн) навчання дітей-переможців у будь-якому вибраному ними гуртку. Кошти перераховуються безпосередньо на поточний рахунок закладу (гурток, спортивна школа тощо). Призначення платежу приблизно таке: за абонемент Сидоренка Івана. Чи виникає ПДФО та ВЗ з таких виплат (кошти перераховуються юрособі, але додаткове благо виникає у дитини)?
  22.09.202313
 • Допомога військовим (загиблим) та їх сім’ям від БФ: що з оподаткуванням?
  Благодійний фонд, цілями якого передбачено (зазначені в статуті) надання допомоги військовим формуванням, військовослужбовцям, сім'ям, родичам військовослужбовців, які загинули захищаючи Україну, військовослужбовцям, що отримали поранення захищаючи Україну, планує надавати ще деякі виплати. З чим виникли питання щодо оподаткування...
  19.09.2023223
 • Продаж успадкованої нерухомості: ПДФО та ВЗ
  Фізособа у 2023 р. успадкувала третину житлового будинку та землі під ним, а також третину двох інших об’єктів нерухомості. Укладено два договора міни з іншими спадкоємцями, за яким отримано у власність інші дві третини будинку і землі, взамін передано третина двох інших об’єктів нерухомості. Які особливості оподаткування, якщо успадковану третину продати в 2023 р., а дві інші частини, отримані за міною, - в 2024 р.?
  13.09.202347
 • Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів, якщо є відокремлений підрозділ в іншому районі?
  ТОВ зареєстроване в Подільському районі м. Києва та має невідокремлений структурний підрозділ в Оболонському районі, через який провадиться діяльність ТОВ та який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету. ТОВ є резидентом "Дія. Сіті" і уклало гіг-контракти з гіг-спеціалістами (послуги гіг-спеціалістом надаються віддалено або на території структурного підрозділу). Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів?
  05.09.202329