• Посилання скопійовано

Облігації внутрішньої держпозики: що з витратами та доходами?

Фізособа придбала облігації внутрішньої державної позики. Потім отримала проценти (купонний дохід) на ці ОВДП. В кінці звітного року облігації погашені. Як визначати витрати, доходи та прибуток? При цьому військовий збір з цієї операції утримав банк. Як це зазначити у декларації?

ПДФО

Згідно з пп. 165.1.52 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України та з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, з урахуванням курсових різниць.

Згідно з пп. 165.1.2 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, та на боргові зобов’язання Національного банку України тощо.

Відповідно до п. 3 ст. 16 Закону №3480, облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП) – це цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Постановою КМУ №80 встановлено, що Мінфін виступає емітентом державних облігацій.

Таким чином, ані відсотки, ані дохід від погашення ОВДП не включається до оподатковуваного доходу фізособи. А тому не оподатковується ПДФО та військовим збором.

Аналогычно консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 103.04 і 103.10, ЗІР:

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО дохід у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери (облігації), емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику?

Яким чином оподатковується ПДФО дохід у вигляді інвестиційного прибутку, отриманого ФО – резидентом від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик?

Причому згідно з пп. «б» пп. 170.2.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу дохід, отриманий платником податку від продажу інвестиційних активів у випадку, визначеному пп. 165.1.52 ПКУ. У цьому випадку платник податку не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.

 

Військовий збір

Об’єктом оподаткування ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Тобто, ті самі доходи, які оподатковуються ПДФО. 

Причому відповідно до п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування ВЗ доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 пп. 170.13-1 ПКУ.

Оскільки розглядувані нами доходи не оподатковуються ПДФО, вони звільнені від оподаткування ПДФО, то вони не оподатковуються і ВЗ.

Але варто сказати, що до 23.05.2020 р. п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ діяв в іншій редакції, згідно якої звільнення від оподаткування ВЗ не поширювалося на доходи, наведені в пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ. Тобто, розглядувані нами доходи не оподатковувалися ПДФО, але вони оподатковувалися ВЗ. 

Проте починаючи з 23.05.2020 р. з цієї норми виключено посилання на пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ, згідно з Законом №466-IX. Це означає, що починаючи з 23.05.2020 р. ВЗ з розглядуваних доходів більше не утримується.

Можливо, банк не врахував цих змін і утримав ВЗ, або він міг нарахувати цей дохід до 23.05.2020 р. Тому рекомендуємо звернутися до банку для з’ясування цього питання, і можливо, для повернення зайво утриманого ВЗ, якщо він був утриманий безпідставно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.20249
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202433
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202425
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024158
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202435