Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Оренда житла для непрацівників: що з оподаткуванням?

ТОВ планує орендувати житло для працівників і непрацівників компанії. Що з ПДФО, ВЗ, ЄСВ, податком на прибуток та відображенням в бухобліку?

Оренда житла для працівників

Відповідно до ст. 9-1 КЗпП, підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Тобто, до таких соціально-побутових пільг може відноситися і забезпечення працівників житлом.

Забезпечення житлом працівників може визначається змістом колективного договору (ст. 13 КЗпП та ст. 7 Закону №3356).

Надавати житло в користування працівнику можна шляхом надання, наприклад, власного житла: квартири чи кімнати в гуртожитку, які рахується на балансі підприємства або надавати в користування орендоване житло у третіх осіб (його може винаймати підприємство або працівник, якому в подальшому такі витрати будуть відшкодовані).

Згідно з абз. 1 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Крім того, абз. 6 пп. 2.3.4 Інструкції №5 передбачено, що виплати, зокрема, які мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків тощо) є виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі, що відносяться до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Також, Переліком № 1170, яким передбачено види виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавця, та на які не нараховується ЄСВ, не передбачено витрат на оплату житла працівникам. 

Отже, на витрати понесені роботодавцем в зв’язку з оплатою орендованого житла працівнику, нараховується ЄСВ. Оскільки такі витрати включаються до фонду оплати праці, то вони відносяться до складу заробітної плати та відображаються у Додатку 1 єдиної звітності.

Відповідно до пп. "а" пп. 164.2.17 ПКУ, дохід, отриманий працівником як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

Отже, якщо роботодавець надає у користування працівнику орендоване житло, то навіть не зважаючи на те, що це передбачено трудовим договором, то вартість оренди рахуватиметься для працівника додатковим благом та оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18%.

Об’єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Отже, якщо із вартості надання житла працівнику утримується ПДФО, то потрібно утримувати і ВЗ у розмірі 1,5%, але при цьому не застосовується натуральний коефіцієнт.

Таким чином, роботодавцю доведеться сплатити ПДФО і військовий збір. А оскільки дохід надається працівнику у негрошовій формі, то базою оподаткування ПДФО буде вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на «натуральний» коефіцієнт 1,219512.

У Додатку 4ДФ єдиної звітності такий дохід відображатиметься за ознакою "126".

Щодо податку на прибуток, то до обліку підприємства, яке орендує квартиру для свого працівника, потраплять тільки витрати у розмірі вартості орендних платежів. 

В бухгалтерському обліку оренду житла для працівника відобразимо в таблиці.

Таблиця

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Вартість оренди віднесено на витрати звітного періоду та на розрахунки з працівником (рах. 663)

 

663
949

685
663

10000,00

2.

Перераховано платіж орендодавцю (рах. 685) за договором оренди без ПДВ

685

311

10000,00

3.

Нараховано ПЗ з ПДВ у зв'язку з безоплатною передачею послуг оренди за п. 188.1 ПКУ(10000 грн х 20%)

949

641

2000,00

4.

Нараховано ПДФО з додаткового блага працівника (10000 грн х 1,219512 х 18%)

663

6441

2195,12

5.

Нараховано військовий збір з працівника (10000 грн х 1,5%)

663

642

150,00

6.

Нараховано ЄСВ на вартість орендованого житла для працівника (10000 грнх22%)

949

651

2200,00

7.

Перераховано ЄСВ на небюджетний рахунок

651

311

2200,00

8.

Перераховано ПДФО до бюджету

6441

311

2195,12

9.

Перераховано ВЗ до бюджету

642

311

150,00

10.

Віднесено на фінрезультат витрати з оренди житла

791

949

14200,00

11.

Утримано ПДФО та ВЗ із зарплати працівника

661

663

2345,12

 

 

Оренда житла для непрацівників підприємства

Оренда житла для осіб (непрацівників), які не перебувають з підприємством у трудових відносинах, здійснюватиметься аналогічно тому, як і для працівників. Відмінність лише в тому, що тут не буде ЄСВ, бо особа, якій надаватиметься житло, не перебуває з підприємством в трудових відносинах.

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, це буде дохід, отриманий особою, як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Проте тут виникає проблема утримання та сплати ПДФО і ВЗ з негрошового доходу непрацівника. Такій особі доведеться добросовісно сплатити майбутньому роботодавцю ПДФО та ВЗ шляхом внесення через касу банку на поточний рахунок підприємства або в касу підприємства (за наявності).

В бухгалтерському обліку оренду житла для фізичної особи відобразимо в таблиці.

Таблиця

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Вартість оренди віднесено на витрати звітного періоду та на розрахунки з фізособою (рах. 377)

 

377
949

685
377

10000,00

2.

Перераховано платіж орендодавцю (рах. 685) за договором оренди без ПДВ

685

311

10000,00

3.

Нараховано ПЗ з ПДВ у зв'язку з безоплатною передачею послуг оренди за п. 188.1 ПКУ (10000 грн х 20%)

949

641

2000,00

4.

Нараховано ПДФО з додаткового блага фізособи (10000 грн х 1,219512 х 18%)

377

6441

2195,12

5.

Нараховано військовий збір (10000 грн х 1,5%)

377

642

150,00

6.

Фізособа відшкодувала ПДФО та ВЗ

311 (301)

377

2345,12

7.

Перераховано ПДФО до бюджету

6441

311

2195,12

8.

Перераховано ВЗ до бюджету

642

311

150,00

9.

Віднесено на фінрезультат витрати з оренди житла

791

949

12000,00

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Єдиний соціальний внесок , ПДФО , Податок на прибуток , Облік , Військовий збір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі