• Посилання скопійовано

Автомобіль, придбаний за довіреністю, належить довірителю

Фірма має намір орендувати авто в особи, яка має генеральну довіреність від фізособи на це авто. Від імені кого має бути укладено договір оренди і на кого подавати №1ДФ під час виплати доходу?

Продаж авто за довіреністю — відомий вітчизняний спосіб своєрідної економії на витратах зі зняття/взяття автомобіля на облік у ДАI. Причому спосіб є настільки відомим, що практика сформувала цілу низку своєрідних правил поведінки, яких дотримуються продавці-довірителі та покупці-повірені, які взяли участь у такій угоді.

Незважаючи на те, що інспектори ДАI вже тривалий час не перевіряють наявність у водія довіреності, якщо автомобіль зареєстровано не на його ім'я (для керування авто достатньо свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу — техпаспорта), у населення залишилося чимало автомобілів, придбаних у такий спосіб — за довіреністю.


Проте, з юридичного погляду, в такому випадку автомобіль залишається у власності довірителя. Довіритель при цьому має право розпоряджатися своїм майном (продати, подарувати, заповідати тощо). У разі смерті довірителя довіреність припиняється, і з відкриттям спадщини право на неї виникає у спадкоємців. Саме тому довіреність замість договору купівлі-продажу підходить лише для короткострокового володіння автомобілем з наміром у подальшому його реально продати.

Оскільки юридично власником авто залишається особа, зазначена у свідоцтві про реєстрацію (у довіреності вона є довірителем), то саме вона відповідно до ст. 761 ЦКУ має право на передачу майна в оренду. Повірений може передавати майно в оренду лише у випадку, якщо таке його право передбачено довіреністю. Згідно ж з част. 1 ст. 1000 ЦКУ, правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. Отже, договір оренди у цьому випадку укладається між орендодавцем (власником авто, зазначеним у свідоцтві про реєстрацію ТЗ), від імені якого виступає повірений, і підприємством-орендарем.

Якщо власником є фізична особа (як і зазначено у запитанні), то, відповідно до ч. 2 ст. 799 ЦКУ, договір підлягає нотаріальному посвідченню.

Ну і, звичайно, отримувати дохід за орендоване авто повинен власник-орендодавець. Якщо довіреність не передбачає права повіреного на одержання плати за користування майном (на випадок укладення договору оренди) та не надає йому права вчиняти інші юридично значущі дії щодо авто, то його право на одержання від імені власника орендної плати слід прописати у договорі оренди.

Оскільки дохід виплачується орендодавцеві, то у разі якщо такий орендодавець є фізособою, підприємство виступає щодо виплачуваного доходу податковим агентом з ПДФО і зобов'язане здійснити його утримання у джерело виплати та перерахування до бюджету у визначені строки. При поданні форми №1ДФ як одержувач доходу зазначається власник-орендодавець. Сума доходу відображається за кодом 106.

Оскільки в описаній ситуації власник може і не знати про те, що повірений здає авто в оренду й одержує від його імені доходи, то повіреному може бути доцільно рекомендувати повідомити про це власника — на випадок якщо останньому знадобиться довідка про доходи, у т. ч. і для подання ним декларації про доходи та/або податкової декларації після закінчення фінансового року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202453
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436