У пп. 173.3 ПКУ зазначено, що якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна, у тому числі автотранспорту, є юридична особа чи фізична особа-підприємець, то така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.
Дохід від продажу об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
Об’єктом оподаткування ПДФО є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.
Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5% бази оподаткування (пп. 167.2 ПКУ).
Крім того, дохід від продажу вантажного автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.
Таким чином, юрособа, купуючи вантажний транспорт у фізособи, виступає податковим агентом та зобов’язана утримати й перерахувати до бюджету ПДФО і ВЗ.
Також підприємство зобов’язане відобразити нарахований дохід на користь фізособи від продажу об’єкта рухомого майна у формі №1ДФ за ознакою доходу «105».
У графах 3а і 3 зазначається сума доходу, з якої утримано ПДФО, а в графах 4а і 4 - сума утриманого (перерахованого) ПДФО. Суму утриманого ВЗ зазначають у відповідних графах рядка «Військовий збір» розділу II форми №1ДФ.
У разі, якщо ПДФО було сплачено фізособою – продавцем вантажного автомобіля самостійно до моменту укладання договору купівлі-продажу, юрособа всеодно зобов’язана виконати всі функції податкового агента, та утримати і перерахувати до бюджету ПДФО та ВЗ.
Самостійно сплачена фізособою-продавцем сума ПДФО в такому разі вважатиметься помилково сплаченою. Умови та порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань зазначені в ст. 43 ПКУ.
Згідно з ч. 3 ст. 1012 ЦКУ умовами договору комісії є умови про майно, яке комісіонер зобов'язується продати або купити, і його ціну. При цьому комітент зобов'язаний забезпечити комісіонера всім необхідним для виконання обов'язку перед третьою особою, а майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента (ч. 1 ст. 1018 ЦКУ).
Отже, договір комісії належить до посередницьких договорів на надання послуг, і право власності на майно, придбане для комітента, до комісіонера не переходить.
Відповідно до ч. 1 ст. 1013 ЦКУ, комітент зобов'язаний виплатити комісіонеру плату в розмірі та порядку, установлених у договорі комісії.
Тобто, підприємство перераховує ФОП комісійну винагороду, який самостійно і нараховує та перераховує податки до бюджету. Тому підприємство інформацію щодо посередника (фізособа-підприємець), за участі якого було оформлено операцію з купівлі-продажу рухомого майна, у формі №1ДФ не зазначає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити