• Посилання скопійовано

Купівля вантажного авто у фізособи через посередника: хто є податковим агентом?

ТОВ купує вантаже авто у ФО. Угоду здійснює посередник ФОП, який уклав із ФО договір комісії на продаж, а з ТОВ - договір купівлі-продажу ТЗ. Плату перераховано ФО-продавцю. Чи потрібно проводити експертну оцінку авто? Хто є податковим агентом? Яквідобразити цю операцію в ф. №1ДФ?

У пп. 173.3 ПКУ зазначено, що якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна, у тому числі автотранспорту, є юридична особа чи фізична особа-підприємець, то така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

Дохід від продажу об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

Об’єктом оподаткування ПДФО  є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.

Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5% бази оподаткування (пп. 167.2 ПКУ).

Крім того, дохід від продажу вантажного автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Таким чином, юрособа, купуючи вантажний транспорт у фізособи, виступає податковим агентом та зобов’язана утримати й перерахувати до бюджету ПДФО і ВЗ.

Також підприємство зобов’язане відобразити нарахований дохід на користь фізособи від продажу об’єкта рухомого майна  у формі № 1ДФ за ознакою доходу «105». 

У графах 3а і 3 зазначається сума доходу, з якої утримано ПДФО, а в графах 4а і 4 - сума утриманого (перерахованого) ПДФО. Суму утриманого ВЗ зазначають у відповідних графах рядка «Військовий збір» розділу II форми № 1ДФ.

У разі, якщо ПДФО було сплачено фізособою – продавцем вантажного автомобіля самостійно до моменту укладання договору купівлі-продажу, юрособа всеодно зобов’язана виконати всі функції податкового агента, та утримати і перерахувати до бюджету ПДФО та ВЗ.

Самостійно сплачена фізособою-продавцем сума ПДФО в такому разі вважатиметься помилково сплаченою. Умови та порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань зазначені в ст. 43 ПКУ.

Згідно з ч. 3 ст. 1012 ЦКУ умовами договору комісії є умови про майно, яке комісіонер зобов'язується продати або купити, і його ціну. При цьому комітент зобов'язаний забезпечити комісіонера всім необхідним для виконання обов'язку перед третьою особою, а майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента (ч. 1 ст. 1018 ЦКУ).

Отже, договір комісії належить до посередницьких договорів на надання послуг, і право власності на майно, придбане для комітента, до комісіонера не переходить.

Відповідно до ч. 1 ст. 1013 ЦКУ, комітент зобов'язаний виплатити комісіонеру плату в розмірі та порядку, установлених у договорі комісії. 

Тобто, підприємство перераховує ФОП комісійну винагороду, який самостійно і нараховує та перераховує податки до бюджету.  Тому підприємство інформацію щодо посередника (фізособа-підприємець), за участі якого було оформлено операцію з купівлі-продажу рухомого майна, у формі № 1ДФ не зазначає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.20249
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202432
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202425
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024155
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202435