• Посилання скопійовано

Чи можна не оподатковувати ПДФО витрати на харчування в ресторані?

На підприємстві часто організовуються зустрічі з партнерами, як правило, в ресторані. При розрахунку картою ресторан надає сліп та рахунок із переліком страв, але без обов'язкових реквізитів (квитанції/чеки РРО не видаються). Чи може виписка з карткового рахунку підтверджувати оплату за таким рахунком та разом із сліпом бути підставою для авансового звіту?

Запитання: На підприємстві часто організовуються зустрічі з партнерами, як правило, в ресторані. При розрахунку картою ресторан надає сліп та рахунок із переліком страв, але без обов'язкових реквізитів (квитанції/чеки РРО не видаються). Чи може виписка з карткового рахунку підтверджувати оплату за таким рахунком та разом із сліпом бути підставою для авансового звіту? Чи можна включати алкоголь до представницьких витрат (за наявності повного пакету документів) та не оподатковувати ПДФО?

 

Відповідь:

Відповідно до пп. 165.1.11 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти, отримані платником ПДФО на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ПКУ.

Поняття «представницькі витрати» ПКУ не містить, тож розглянемо витрати на харчування фізосіб у ресторанах з точки зору діючих норм ПКУ.

Відповідно до пп. 170.9.1 ПКУ податковим агентом фізособи - платника ПДФО під час оподаткування суми, виданої фізособі під звіт та не повернутої нею протягом встановленого пп. 170.9.2 ПКУ строку (п’ять банківських днів), є особа, що видала таку суму. Оподатковується сума, що була надана фізособі під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій, тобто у сумі витрачених коштів, не підтверджених документально належним чином.

Для цілей цього п. 170.9 ПКУ до суми перевищення не включаються та не оподатковуються документально підтверджені витрати, здійснені за рахунок готівкових чи безготівкових коштів, наданих платнику податку під звіт роботодавцем на організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків, у встановлених межах, що здійснені таким платником та/або іншими особами з рекламними цілями.

Отже, для того, щоб уникнути оподаткування ПДФО витрат, здійснених у ресторанах, потрібно документально підтвердити рекламні цілі таких витрат. На нашу думку, довести зв’язок витрат на харчування працівників та сторонніх фізосіб  у ресторані з рекламою продукції, товарів, послуг підприємства доволі складно. Для підтвердження рекламних цілей повинні здійснюватися конкретні рекламні заходи щодо реклами конкретної продукції, товарів, послуг, торгової марки підприємства, тобто одного ресторанного  рахунка для підтвердження рекламного характеру недостатньо. Наприклад, рекламні заходи можуть мати форму роздачі подарунків або рекламної продукції. Читайте наші матеріали туттут та тут>>

Також отримання ресторанних послуг не є для підприємства «окремими цивільно-правовими діями», про які йдеться у пп. «б» п. 170.9.1 ПКУ – підприємство не отримує від ресторану потрібних йому послуг, натомість оплата підприємством харчування фізосіб є по суті фінансуванням потреб таких фізосіб.

Виписка з карткового рахунку підприємства є підтвердженням оплати ресторанного рахунку, але вона не є підтверджуючим документом з метою долучення її до авансового звіту підзвітної особи. Для цього потрібен касовий чек РРО або товарний чек, якщо ресторанні послуги надає ФОП на єдиному податку  другої групи. Тож, якщо немає чека РРО або товарного чека, витрати працівників на харчування в ресторані слід оподаткувати ПДФО та військовим збором. Це ж саме стосується й алкогольних напоїв, включених до рахунку ресторана.

Щодо використання алкоголю з рекламною метою думка податківців неоднозначна. З одного боку, алкоголь – це підакцизний товар, на який встановлено мінімальні роздрібні ціни. Разом з цим є позитивна думка податківців щодо дарування алкогольних напоїв  (див. лист від 14.03.2017 р. №5091/6/99-99-12-03-03-15). У цьому листі зазначено, що «оскільки дарування не підпадає під визначення реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, то у суб’єкта господарювання, який не здійснює реалізацію алкогольних напоїв, при даруванні таких напоїв відсутній об’єкт оподаткування акцизним податком з роздрібної торгівлі».

Отже, в даному випадку витрати працівників на харчування в ресторанах не можна визначити як представницькі витрати, бо такого поняття в ПКУ немає. Такі витрати також складно пов’язати з витратами на рекламу, а отже, складно довести той факт, що підзвітний працівник виконав окрему цивільно-правову дію в інтересах підприємства. Через такі причини суми, витрачені з корпоративної картки на оплату ресторанних послуг (включаючи алкоголь), будуть оподатковуватися ПДФО та військовим збором за правилами, визначеними п. 170.9 ПКУ

  • ПДФО за ставкою 18% з урахуванням «натурального» коефіцієнта відповідно до п. 164.5 ПКУ;
  • Військовим збором за ставкою 1,5% без «натурального» коефіцієнта.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202453
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436