• Посилання скопійовано

Як оподаткувати доходи фізосіб від оренди приміщення?

Фізособа планує укласти договір оренди з підприємцем – «єдинником» ІІІ групи (неплатником ПДВ) та здавати в оренду приміщення 100 м.кв. Чи потрібно фізособі при укладанні договору враховувати мінімально затверджені ставки щодо оренди приміщення?

Запитання:  Фізособа планує укласти договір оренди з підприємцем – «єдинником» ІІІ групи (неплатником ПДВ) та здавати в оренду приміщення 100 м.кв. Чи потрібно фізособі при укладанні договору враховувати мінімально затверджені ставки щодо оренди приміщення? Чи має право фізособа - підприємець здавати приміщення в суборенду за більш високою ціною? Які податки при цьому сплачує фізособа та фізособа - підприємець?

 

Відповідь:

Оренда приміщення у фізособи

Орендні відносини врегульовані главою 58 ЦКУ. Відповідно до ч. 1 ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Мінімальний розмір орендної плати при укладанні договору не враховується.

Згідно з ч. 2 ст. 793 ЦКУ договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки та більше підлягає нотаріальному посвідченню.

Оподаткування доходів фізосіб від надання в оренду нерухомості врегульоване п. 170.1 ПКУ.  Відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом платника ПДФО - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду приміщення є орендар. У даному випадку - це ФОП.

Виключно для цілей оподаткування застосовується мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. 

Відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується КМУ, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, то об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.

Фізособа-підприємець як податковий агент повинен утримувати з орендної плати ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.1.4 ПКУ, п. 167.1 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).  ПДФО та військовий збір сплачуються за місцем реєстрації ФОП

ФОП-орендар відображає нарахований та виплачений дохід фізособи у вигляді орендної плати за орендоване нерухоме майно та інформацію щодо утримання та перерахування до бюджету ПДФО і військового збору у формі №1ДФ. У розділі І ф. №1ДФ такий дохід слід відобразити за ознакою доходу «106».

 

Суборенда приміщення

Підприємець-орендар має право надати приміщення у суборенду.  Так, згідно зі ст. 774 ЦКУ передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму, а до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Отже, право фізособи - підприємця на надання приміщення у суборенду може бути закріплене у договорі оренди фізособи - підприємця з фізособою – власником приміщення, або така фізособа може окремо надати свою згоду на передання приміщення у суборенду. Вартість, за якою приміщення надається у суборенду, законом не обмежується.

ФОП – «єдинник» ІІІ групи  має право надавати приміщення в оренду (а також в суборенду) з урахуванням обмежень, визначених у пп. 291.5.3 ПКУ, зокрема, загальна площа всього нежитлового приміщення не може бути більшою, аніж 300 кв.м.

Оскільки в даному випадку площа приміщення відповідає цьому обмеженню, ФОП сплачує лише єдиний податок за ставкою  5% з доходів від такої суборенди.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436