В бухобліку така винагорода відображатиметься у складі інших доходів. Втім, оскільки ані в П(С)БО 15, ані в Інструкції №291 чітко не зазначено, до яких саме доходів належить така винагорода, підприємство на свій розсуд вирішує, який субрахунок доцільніше при цьому використовувати – 746 «Інші доходи» або 719 «Інші доходи від операційної діяльності».
Як зазначено у п. 5 П(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Отже, дохід у вигляді такої винагороди може визнаватися за однією з дат, яка виникла раніше:
- проведенням Дт 377 Кт 719 (746) в разі, якщо підприємство отримала документ про зобов’язання виробника шин виплатити таку винагороду перш ніж отримало саму винагороду;
- проведенням Дт 311 Кт 719 (746) в разі, якщо підприємство дізналося про те, що виграло в акції лише під час отримання винагороди на свій поточний рахунок.
Відображення такої винагороди в податковому обліку залежить від того, які податки сплачує транспортно-експедиторська компанія. Спеціальних норм, які б встановлювали правила оподаткування отриманих юрособами винагород за акціями виробників товарів/послуг в ПКУ немає, тож, звернемося до роз’яснень від податківців.
А позиція ДФСУ на сьогодні така: оподаткування таких виплат залежить від їх мети. Як правило, акції із винагородами проводяться виробниками серед покупців їх товарів/послуг з метою заохочення покупців купувати більше. Отже, така акція це маркетинговий захід і для виробника витрати на її проведення належать до витрат на збут.
При цьому винагорода, яку за акцією отримує переможець, може мати різну форму або навіть назву за умовами її проведення (приз, бонус тощо). Оскільки у випадку, що розглядається, винагорода мала грошову форму і виплачувалася на поточний рахунок переможця, то ми наведемо роз’яснення податківців саме щодо цього випадку.
ПДВ
У листі від 24.11.2015 р. №24987/6/99-99-19-03-02-15 ДФСУ зазначала, що в разі, якщо покупцям, які виконали певні умови продавця (виробника) нараховуються бонуси, вони не є об’єктом оподаткування ПДВ. Таким об’єктом оподаткування вони стають за умови, якщо ці бонуси використовуються в рахунок оплати вартості (частини вартості) товарів/послуг, що постачає такий продавець (виробник) таким покупцям.
Втім, існує ще одна ситуація, коли мотиваційні та стимулюючі виплати (премії, бонуси, інші заохочення), які сплачуються офіційним дистриб’ютором (постачальником продукції (робіт, послуг)) стають об’єктом ПДВ. Це випадок, коли виплати здійснюються, зокрема, за точність закупівельних прогнозів, виконання узгодженого плану закупівель, дотримання асортименту товарів). Не зважаючи на те, що такі виплати спрямовуються на стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), вони визначаються як оплата маркетингових послуг. Тому, у покупця (платника ПДВ) при отриманні від продавця (платника ПДВ) винагороди в грошовій формі (бонусу) у зв’язку з досягненням відповідних показників (зокрема, здійснення закупівлі товарів необхідного обсягу у постачальника) виникають податкові зобов’язання з ПДВ на суму отриманої винагороди (бонусу). Про це йдеться у листі ДФСУ від 15.03.2016 р. №5590/6/99-99-19-03-02-15.
Виходячи з умов запитання сума винагороди не використовувалася в рахунок оплати придбаних товарів (або тих, які покупець може придбати у майбутньому). Не зазначено у запитанні і того, що за умовами акції такий покупець надавав продавцю маркетингові послуги. Якщо це дійсно так, то винагорода за такою акцією не є об’єктом оподаткування ПДВ (відповідно до норм п. 185.1 ПКУ).
Податок на прибуток
На сьогодні, відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат до оподаткування, визначений за правилами бухгалтерського обліку. Коригувань финрезультату на суму отриманих винагород за акціями в ПКУ не передбачено. Отже, така винагорода потрапляє до доходу в бухгалтерському обліку (а отже, і до фінансового результату), і у звітному періоді визнання такого доходу оподатковується податком на прибуток.
Єдиний податок
Відповідно до п. 292.1 ПКУ до складу оподаткованого єдиним податком доходу юрособи третьої групи, зокрема, належить будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Отже, сума такої винагороди теж належатиме до оподаткованого доходу компанії, якщо вона належить до третьої групи платників єдиного податку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити