• Посилання скопійовано

Громадянин України - нерезидент надає в оренду нерухомість в Україні: як декларувати доходи?

Громадянин України весь 2021 рік мешкав в Польщі і отримував там зарплату. В Україні він надає в оренду власну квартиру. Як задекларувати доходи за 2021 рік від надання майна в оренду?

Перш за все слід визначитися, чи зобов’язана фізична особа в даному випадку самостійно декларувати доходи від надання житла в оренду.

Відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ, податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, зокрема, житла, є орендар.

Далі, відповідно до пп. 170.1.5 ПКУ, якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою (в т.ч. ФОП), особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець.

При цьому:

а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації;

б) у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об'єктів нерухомості нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку – орендодавця.

Отже, дії фізособи-орендодавця залежать від того, хто в нього орендує житло. Якщо орендар – юридична особа, або самозайнята особа, в  т.ч. ФОП, то саме цей орендар виступає податковим агентом, утримує та сплачує ПДФО і військовий збір з орендної плати. Фізособа-орендодавець при цьому отримує орендну плату вже за вирахуванням ПДФО та військового збору, внаслідок цього він не зобов’язаний подавати декларацію про майновий стан і доходи.

І тільки якщо орендар – не юридична особа, не ФОП та не самозайнята особа, а приватна фізична особа, то ПДФО та військовий збір з отриманої орендної плати орендодавець повинен сплачувати та декларувати самостійно. Про це – далі.

Перед тим, як складати декларацію про майновий стан і доходи, потрібно визначитися з податковим резидентством фізичної особи. Про те, як визначити країну резидентства фізособи, ми писали тут.

На нашу думку, в даному випадку громадянин України в 2021 році був резидентом Польщі за нормами ПКУ з метою оподаткування його доходів, тому що весь 2021 рік він жив і працював в Польщі. Відповідно до ст. 4 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, він також відповідає ознакам резидента Польщі.

В Україні ця фізособа отримує дохід від нерухомого майна, а такі доходи врегульовані ст. 6 Конвенції:

  • доходи,  що  одержуються резидентом Договірної Держави (в даному випадку це Польща) від  нерухомого майна, яке  знаходиться  в  другій  Договірній Державі (в даному випадку – в Україні), можуть оподатковуватись у цій другій Державі, тобто в Україні;
  • ці положення застосовуються  також  до доходів,  одержуваних від прямого використання,  здавання в оренду або використання в будь-якій іншій формі нерухомого майна.

Відповідно до пп. 162.1 ПКУ, платником ПДФО є, зокрема:

  • фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
  • фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Тож в даному випадку фізична особа є нерезидентом і тому має зобов’язання тільки щодо сплати ПДФО з орендної плати – тому що це дохід нерезидента з джерелом походження з України. Заробітна плата не є іноземним доходом фізособи, тому що іноземні доходи враховуються з метою оподаткування резидентів України, а в даному випадку така фізособа не є резидентом України.

Отже, у декларації про майновий стан і доходи потрібно відобразити лише доходи від надання житла в оренду.

Отримана орендна плата за надання житла в оренду відображається в графі 3 рядка 10.4 декларації. Рядок 10.4.1 не заповнюється. ПДФО та військовий збір відображаються у графах 6 та 7 рядка 10.4 декларації: ПДФО – за ставкою 18% від суми отриманої орендної плати, а військовий збір – за ставкою 1,5%. Графи 4 та 5 рядка 10.4 не заповнюються.

Нагадаємо, що військовий збір справляється з тих же доходів, що й ПДФО, в тому числі і з орендної плати.

Далі заповнюються підсумкові рядки декларації:

  • рядок 10, графи 3, 6, 7 – значення  відповідних граф рядка 10.4;
  • рядок 11 – не заповнюється, якщо фізособа не отримувала відповідних неоподатковуваних доходів;
  • рядок 12 – сума доходу з рядка 10 та 11 (останній в даному випадку дорівнює нулю);
  • рядок 13 – сума ПДФО з графи 6 рядка 10;
  • рядок 18.1 – значення переноситься з рядка 13;
  • рядок 19.1 – сума військового збору з рядка 10, графа 7.

Згідно зі зноскою 6 у формі декларації у разі отримання доходів від надання майна в оренду заповнюється графа 7 розділу VIII відомостей про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду). В цьому розділі слід зазначити відомості про все рухоме і нерухоме майно, яке належить декларанту, за такими категоріями:

  • 1 - земельні ділянки;
  • 2 - житлові будинки;
  • 3 - квартири;
  • 4 - садові (дачні) будинки;
  • 5 - гаражі;
  • 6 - водойми;
  • 7 - автомобілі легкові;
  • 8 - автомобілі вантажні (спеціальні);
  • 9 - водні транспортні засоби;
  • 10 - повітряні судна;
  • 11 - мотоцикли (мопеди);
  • 12 - інше нерухоме (рухоме) майно.

У рядку, що відповідає тому об’єкту, який надається в оренду, слід проставити відмітку в графі 7.

Також звертаємо увагу на особливості заповнення інших реквізитів декларації:

  • реквізит 4 – податкова адреса: заповнюється згідно даних, зазначених в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків згідно з ст. 70 ПКУ:
  • у реквізиті 6 зазначається, що платник податку – нерезидент, а також ставиться відмітка про особу, яка подає декларацію – сам платник податку чи уповноважена ним особа;
  • реквізит 7 – категорія платника – громадянин
  • реквізит 9 – інформація про уповноважену особу – якщо декларація подається такою особою.

Додатки до декларації не додаються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423