• Посилання скопійовано

Податок на репатріацію при переуступці боргу

Компанія "Л" (Люксембург) переуступає компанії "П" (Польща) право вимоги за кредитним договором (тіло кредиту і проценти) компанії "У" (України). "П" бенефіціарний власник "У". Чи повинна "У" при виплаті боргу утримувати податок на репатріацію?

У резидента України (компанії "У") є зобов’язання перед кредитором (компанією "Л") - нерезидентом України з виплати кредиту і процентів на кредит. Проте внаслідок переведення боргу сума кредиту і відсотків буде сплачена іншому нерезиденту – компанії "П".

Проценти, що сплачуються на користь нерезидента, віднесено до доходів, з яких утримується податок на репатріацію, якщо вони виплачуються нерезиденту і джерело їх походження - Україна (див. пп. «а» пп. 141.4.1 ПКУ).

Таким чином, при виплаті процентів новому нерезиденту (Польща) потрібно утримувати податок на репатріацію у розмірі 15% від суми процентів за їх рахунок, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати (пп. 141.4.2 ПКУ).

Оскільки в ситуації, яку ми розглядаємо, проценти виплачуватимуть на користь нового кредитора нерезидента, який є резидентом Польщі, потрібно дивитися наявність міжнародного договору між Україною і Польщею.

Таким договором є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень.

В п. 1 ст. 11 Конвенції зазначено, що проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, будуть оподатковуватися в цій другій Державі, якщо такий резидент має фактичне право на ці проценти.

Але в п. 2 ст. 11 Конвенції уточнюється, що такі проценти можуть також оподатковуватись у тій Договірній  Державі, в якій вони виникають, і відповідно, до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, податок, що стягується, не повинен перевищувати 10 процентів від загальної суми процентів.

З наведеного випливає, що оскільки в Україні передбачено утримання податку на репатріацію, то цей податок таки повинен утримуватися, але в розмірі не більше 10%, за умови, що нерезидент має фактичне право на ці проценти. Тобто, з огляду на ст. 103 ПКУ, такий нерезидент повинен бути бенефіціарним отримувачем. Окрім того, такий бенефіціарний отримувач повинен надати резиденту України (підприємству "У") відповідну довідку (див. пп. 103.4 – пп. 103.6 ПКУ). Детальніше про застосування цього правила читайте тут та тут.

Щоправда, в п. 7 ст. 11 Конвенції зазначено, що положення цієї статті не застосовується, якщо головною метою або однією із головних цілей будь-якої особи, що має відношення до створення або передачі боргового зобов'язання, щодо якого сплачується процент, було одержання переваг цієї статті шляхом цього створення або передачі.

Тобто, якщо борг уступався з метою отримання податкової переваги внаслідок сплати податку на репатріацію в меншому розмірі, то застосувати зменшену ставку податку не можна. Податок на репатріацію доведеться утримувати в повному розмірі – 15%.

Таким чином, рекомендуємо в розглядуваній ситуації з’ясувати мету операції, чи здійснювалася вона з метою отримання податкової переваги, чи з іншою метою. І вже залежно від мети оподатковувати або за ставкою 10%, або 15%.

До речі, із суми сплаченого тіла кредиту податок на репатріацію не утримується.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423