• Посилання скопійовано

Безкоштовна доставка товару покупцю: чи будуть податкові наслідки?

Юрособа, платник ПДВ та податку на прибуток, має намір здійснювати безкоштовну доставку придбаного в магазині товару в межах міста. Як в такому випадку обліковувати витрати на транспортування? Чи потрібно окремо формувати собівартість таких послуг?

Як передбачено пп. 1 ст. 664 ЦКУ, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

  • вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;
  • надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Разом з цим, до витрат на збут, зокрема, включаються витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки (п. 19 П(С)БО 16).

Тобто, в даному випадку обов’язок доставки продукції (товару) покладається на продавця згідно з основним договором поставки товару за його рахунок. Фактично, доставка товару покупцю є не безоплатним наданням йому послуг з перевезення (оскільки не укладається окремий договір на перевезення) а виконанням договору поставки придбаного товару (як би покупець товар не придбав, то і перевезення не було б). Таким чином, вартість доставки окремо покупцю не виставляється, а отже, підстав говорити про виділення собівартості таких послуг окремо не можна.

Суму понесених витрат на таке транспортування (витрати на паливо, зарплату водія, амортизацію автомобіля) постачальник, як було зазначено вище, включає до складу витрат на збут (рахунок 93) безпосередньо у періоді їх понесення (продажу певного товару покупцю).

Однак, зверніть увагу, що вартість використаного для такого перевезення пального має бути документально підтверджена, зокрема, подорожнім листом, в якому вказується маршрут (зокрема, до адреси покупця), кілометраж та кількість використаного пального.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів чи послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Що ж до наслідків з податку на прибуток та ПДВ, то, оскільки транспортування не виокремлюється в окрему операцію (а є складовою виконання умов договору поставки), то жодних наслідків з цих податків у покупця від безоплатної доставки товару не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202411
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202416
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.202416
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202419
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202429