• Посилання скопійовано

Придбання ПО у нерезидента: облік та податок на репатріацію

Підприємство - платник податку на прибуток (неплатник ПДВ) планує придбати у нерезидента ліцензійне ПО (Lotus CEO, ESET Antivirus, Office OPNL Standard 2010, Windows 10 Professional OPNL), 14 шт., для використання у власній діяльності. Як це придбання впливає на податок на прибуток? Чи потрібно утримувати податок на репатріацію?

Податок на репатріацію

Відповідно до пп. 14.1.225 ПКУ, не вважаються роялті платежі, отримані за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра).

Тобто, платіж, який сплачується підприємством за придбання ПО, не є роялті.

Варто сказати, що до складу доходів, які оподатковуються податком на репатріацію, відносяться саме роялті (див. пп. «в» пп. 141.4.1 ПКУ). Причому не відносяться до таких оподатковуваних податком на репатріацію доходів, доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від нерезидента (див. пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ).

Оскільки підприємство придбало ПО (яке з точки зору ПКУ відноситься до послуг), платіж за які не є роялті, а є платою нерезиденту за придбані послуги, такий платіж не оподатковується податком на репатріацію.

 

ПДВ

При постачанні ПО відповідно до пп. «в» пп. 186.3 ПКУ, місцем постачання є митна територія України. А тому відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ така операція оподатковується ПДВ. Причому ПДВ має нарахувати в тому числі резидент отримувач послуг, який є неплатником ПДВ (див. пп. 208.2 ПКУ).

Але згідно з  пп. 26-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, з 01.01.2013 року до 01.01.2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції.

Таким чином, підприємство не повинно оподатковувати ПДВ придбане від нерезидента ПО. Те саме читаємо у відповіді на запитання 7 і 12 УПК №536. Те саме читаємо в ІПК ДПСУ від 21.07.2020 р. №2980/ІПК/99-00-05-06-02-06.

 

Бухоблік

Придбане ПО відноситься до нематеріальних активів. Тому вартість придбання спершу зараховують до складу капітальних інвестицій: Дт 154 Кт 632. А потім вводять в експлуатацію: Дт 125 Кт 154.

Амортизація нараховується в загальному порядку: Дт 23, 92, 93 тощо Кт 133.

 

Податок на прибуток

Нарахована амортизація зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то у випадку з амортизацією застосовуються різниці, встановлені ст. 138 ПКУ:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на амортизацію, нараховану в бухобліку;
  • фінрезультат до оподаткування зменшується на так звану податкову амортизацію, розраховану згідно з пп. 138.3 ПКУ. Для групи 5 нематеріальних активів строк нарахування амортизації визначається відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 2 роки (див. пп. 138.3.4 ПКУ).

Оскільки ПО придбано у нерезидента, то якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, потрібно ще перевірити можливість застосування різниць за пп. 140.5.4 чи пп. 140.5.2 ПКУ. Про застосування цих різниць ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424