• Посилання скопійовано

ТОВ відшкодовує ФОПу орендну плату за землю: хто сплачує податки?

ТОВ придбало у ФОП-«загальника» нежитлове приміщення. Поки триває переоформлення землі, ФОП й надалі сплачує орендну плату за землю. ТОВ компенсує йому витрати щодо сплаченої оренди, утримуючи 18% ПДФО та 1,5% ВЗ. Чи це є правильно?Як ФОП отримати компенсації у повному розмірі, а не за вирахуванням податків?

Плата за землю під придбаною нерухомістю: хто має платити?

Для початку, вважаємо за необхідне прокоментувати сьогоднішню ситуацію із тим – хто має сплачувати плату на землю за період після оформлення прав власності на нерухомість, у період до переоформлення прав власності чи користування на землю під такою нерухомістю.

У такому разі фактично новий власник нерухомості вже починає користуватися земельною ділянкою, водночас як за документами власником або постійним користувачем такої земельної ділянки залишається попередній власник такої нерухомості.

Фахівці ДФС роблять прив’язку до дати реєстрації речових прав на землю: плату за землю сплачують власники землі та землекористувачі з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ПКУ).

У підкатегорії 112.06 ресурсу «ЗІР» (відповідь на запитання: «З якої дати сплачується земельний податок та подається податкова декларація з цього податку ЮО, яка має право власності на будівлю, споруду (їх частину) та/або нежиле приміщення (його частину) у багатоквартирному жилому будинку?») податківці роз’яснюють таке: оскільки обов’язок сплачувати земельний податок та подавати податкову декларацію з цього податку настає з моменту набуття відповідного права на земельну ділянку, то власнику нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку необхідно оформити таке право. При цьому до набуття права власності/користування земельною ділянкою у власника вказаного майна відсутні підстави для нарахування земельного податку.

Відповідно для протилежної сторони – старого власника, податківці роз’яснюють: у разі припинення права постійного користування земельною ділянкою державної або комунальної власності у визначеному законодавством порядку, юридична особа сплачує земельний податок за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році, тобто до дати внесення відомостей до Держреєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права постійного користування земельною ділянкою (підкатегорія 112.02 ресурсу «ЗІР», запитання: «До якої дати ЮО повинна сплачувати земельний податок у разі припинення права постійного користування земельною ділянкою державної або комунальної власності?»).

Все б нічого, втім ВСУ має іншу думки щодо цього.

Якщо певна фізична чи юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на аналогічних умовах і в тому ж обсязі, що були в попереднього землекористувача. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об’єкта права власності.

Така правова позиція зазначена в постанові ВСУ від 12.09.2017 р. у справі  №2а-10596/12/2670. Аналогічна позиція вже була викладена ВСУ в постанові від 08.06.2016 р. у справі №804/7668/15.

Крім цього, ВСУ в постанові від 12.09.2017 р. у справі №2а-10596/12/2670 уточнив, що після відчуження частини об’єкта нерухомості та його реєстрації в БТІ за іншими особами позивач не повинен сплачувати орендну плату за земельну ділянку комунальної чи державної власності, користувачем якої не є.

Таким чином, до нового власника об’єкта нерухомості переходить і встановлений податковим законом обов’язок зі сплати податку за земельну ділянку, на якій розташовано набуте ним майно.

Тож, позиція податківці відрізняється від позиції ВСУ. До якої сторони прислухатися – на власний вибір платника податку, який залежить, скоріш за все, від того, чи готовий він відстоювати позицію, викладену  ВСУ.

 

ТОВ – податковий агент чи ні?

Вважаємо, якщо договір про компенсацію орендної плати за землю укладено саме з ФОП й кошти оплачуються саме ФОП, то, отримавши від такого ФОП документ про підтвердження підприємницького статусу, це звільняє ТОВ від утримання податків (як ПДФО, так і ВЗ) при сплаті  такої компенсації.

Причиною тому пряма норма у ПКУ – п. 177.8 ПКУ та роз’яснення податківців у підкатегорії 104.11 ресурсу «ЗІР».

Так, на запитання: «Яким чином оподатковується дохід, отриманий ФОП від видів діяльності, не зазначених в реєстраційних даних платника податку?» вони відповідають, що під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізособою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до пп. 14.1.195 ПКУ.

Такі ж роз’яснення надають й місцеві ДФС (читайте тут). 

Насторогу викликає ІПК від 20.09.2017 р. №2003/Х/99-99-13-01-02-14/ІПК, якщо брати за аналогію відшкодування комунальних послуг із відшкодуванням податків ФОП-«загальносистемнику». Так, податківці зазначають, що у разі відшкодування орендатором витрат на оплату спожитих комунальних послуг (опалення, електричної енергії, водопостачання, водовідведення), на підставі заключених договорів між надавачами послуг та фізособою, то такі доходи не є доходами від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи згідно з нормами ст. 164 ПКУ.

Автоматично вони згадують СГ, який відшкодовує такі витрати ФОП, як про податкового агента. Податківці наполягають ще й на тому, що оподатковуватися це відшкодування має  із визначенням бази оподаткування із застосуванням натуркоефіцієнту (за п. 164.5 ПКУ). Тому в формі №1ДФ таке відшкодування-додаткове благо буде відображатися за ознакою доходу «126».  Про це ми зазначали тут та тут>>

Втім? що стосується саме цієї ситуації, автор вважає, що те, що договір з надання комунальних послуг оформлений саме із звичайною фізособою, а не з ФОП, та відповідно те, що рахунки приходять на звичайну фізособу, а не на ФОП, не може слугувати приводом для виникнення у СГ обов’язків щодо утримання податків при компенсації таких послуг, якщо договір про компенсацію складено із ФОП та відповідно кошти перераховуються ФОП, звичайно ж, при наявності від такого ФОП копії виписки або витягу з Держреєстру. Доходи, отримані ФОП від видів діяльності, не зазначених в реєстраційних даних платника податку, оподатковуються самим ФОП втім за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізосіб, згідно з прямою нормою п. 177.6 ПКУ.

Тож за аналогією, як зазначалося на початку, автор вважає, що якщо договір про компенсацію орендної плати за землю укладено саме з ФОП й кошти оплачуються саме ФОП, то, отримавши від такого ФОП документ про підтвердження підприємницького статусу, це звільняє ТОВ від утримання податків (як ПДФО, так і ВЗ) при сплаті  такої компенсації.

Як варіант, ТОВ добровільно може збільшити суму компенсації фізособі за плату за землю на суму податків, з таким розрахунком, щоб ФОП отримав суму вже за вирахуванням ПДФО та ВЗ, яка дорівнюватиме платі за землю.

Додатково можна отримати ІПК згідно з ст. 52 ПКУ, зазначивши у зверненні роз’яснення податківців, наведене у ресурсі «ЗІР», про яке зазначалося вище.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202483
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424