• Посилання скопійовано

Індексація нормативної грошової оцінки земель при оренді

Яку НГО землі брати при розрахунку орендної плати? Як проіндексувати НГО землі?

Згідно з Законом про оренду землі, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. А ст. 15 цього закону перелічує істотні умови договору оренди землі.

Істотними умовами договору оренди землі згідно з ст. 15 Закону про оренду землі є:

  • об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
  • строк дії договору оренди;
  • орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Сума орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. 

Відповідно робимо висновок, що не індексувати орендну плату можна лише тоді, коли це прямо установлено договором оренди. За умовами запитання у договорі зазначено, що орендна плата за землю обчислюється з урахуванням індексів інфляції, тому ігнорувати цю норму не можна. 

Орендарі земель державної та комунальної власності керуються нормами ст. 288 та ст. 289 ПКУ, проте у нашому випадку такі спецнорми ПКУ не використовуються. Адже земельна ділянка, яка надається в оренду, не належить державі або територіальній громаді. 

 

Індексація орендної плати

Механізму індексації орендної плати за землю у випадку, якщо земельна ділянка не належить державі або комунальній громаді, законодавство не встановлює. Це означає, що можна встановити свій власний механізм індексації застосовуючи індекси інфляції, визначені Держстатом. Інформацію щодо індексів інфляції за кожен місяць та рік можна знайти на офіційному сайті Держстату або Мінфіну. У цьому випадку береться до уваги інформація щодо індексу інфляції за відповідний рік і індексується сума, яка встановлена у договорі. Як зазначено в умовах запитання, в цьому випадку індексуватиметься нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки.  

Проіндесувати НГО землі з метою розрахунку орендної плати треба самостійно, шляхом помноження її суми на коефіцієнти інфляції, встановлені Держстатом для років, після року, у якому було проведено НГО. Дату (рік) проведення НГО можна дізнатися з витягу (як зазначено в запитанні – з довідки) з Земельного кадастру.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.20245
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.20249
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.202411
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202418
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202428