Згідно з Законом про оренду землі, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. А ст. 15 цього закону перелічує істотні умови договору оренди землі.
Істотними умовами договору оренди землі згідно з ст. 15 Закону про оренду землі є:
- об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Сума орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно робимо висновок, що не індексувати орендну плату можна лише тоді, коли це прямо установлено договором оренди. За умовами запитання у договорі зазначено, що орендна плата за землю обчислюється з урахуванням індексів інфляції, тому ігнорувати цю норму не можна.
Орендарі земель державної та комунальної власності керуються нормами ст. 288 та ст. 289 ПКУ, проте у нашому випадку такі спецнорми ПКУ не використовуються. Адже земельна ділянка, яка надається в оренду, не належить державі або територіальній громаді.
Індексація орендної плати
Механізму індексації орендної плати за землю у випадку, якщо земельна ділянка не належить державі або комунальній громаді, законодавство не встановлює. Це означає, що можна встановити свій власний механізм індексації застосовуючи індекси інфляції, визначені Держстатом. Інформацію щодо індексів інфляції за кожен місяць та рік можна знайти на офіційному сайті Держстату або Мінфіну. У цьому випадку береться до уваги інформація щодо індексу інфляції за відповідний рік і індексується сума, яка встановлена у договорі. Як зазначено в умовах запитання, в цьому випадку індексуватиметься нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки.
Проіндесувати НГО землі з метою розрахунку орендної плати треба самостійно, шляхом помноження її суми на коефіцієнти інфляції, встановлені Держстатом для років, після року, у якому було проведено НГО. Дату (рік) проведення НГО можна дізнатися з витягу (як зазначено в запитанні – з довідки) з Земельного кадастру.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити