Головна Усі консультації Оподаткування Загальні положення

Місце реєстрації і діяльності підприємства не співпадають: як платити податки і звітувати?

ТОВ, яке здійснює діяльність за КВЕД 55.10 «Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення», зареєстроване в Подільському районі Києва, а готель з рестораном знаходяться в Голосіївському районі. В яку ДПІ і як звітувати? В який район сплачувати податки, плату за ліцензії на алкоголь і тютюн?

Згідно з п. 63.3 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Зауважимо! Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів (п. 63.3 ПКУ). 

Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України).

Таким чином, спочатку слід переконатися чи є основним місцем обліку платника Подільський район м. Києва.

Якщо фактичним місцем ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування, є сам готель та ресторан, то відповідно основним місцем обліку має бути Голосіївський район м. Києва. Якщо ні, тоді це є неосновним місцем обліку.

Якщо місцезнаходження готелю є дійсно основним місцем обліку, тоді питань із місцем сплати податків не виникає – за основним місцем. Якщо місцезнаходження готелю є неосновним місцем обліку, тоді податки сплачуються та подається звітність за ними у наступному порядку.

Згідно з п. 7.3 р. VII Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588, у контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків:

- сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку;

- щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти);

- виконує інші обов'язки платника податків.

Контролюючий орган, своєю чергою, стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів.

Розглянемо сплату основних податків.

 

Податок на прибуток, ПДВ

Оскільки окремих положень для податку на прибуток та ПДВ відповідними розділами не встановлено, то подання звітності щодо цих податків відбувається за основним місцем обліку (п. 49.1 ПКУ).

До доходів держбюджету включаються доходи бюджету, за винятком тих, що згідно зі ст. 64, 66, 69 та 71 БКУ закріплені за місцевими бюджетами (п. 29.1 БКУ). За п. 29.2 БКУ податок на прибуток та ПДВ належить до доходів держбюджету, тому їх слід сплачувати за основним місцем.

 

ПДФО

Сплата. Підпунктом 168.4.3 ПКУ передбачено, що суми ПДФО, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Якщо відокремлений підрозділ не є уповноваженим нараховувати (сплачувати) ПДФО, за такий відокремлений підрозділ усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. ПДФО, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Втім, податківці у підкатегорії 103.07 ресурсу «ЗІР»  роз’яснили, що ПДФО підлягає сплаті до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) власних або орендованих приміщень (будівель) в різних регіонах України, в яких працюють наймані працівники такого суб’єкта господарювання, незважаючи на відсутність у такого суб’єкта господарювання відокремлених структурних підрозділів.

Про це також вони говорять й у своїх роз'ясненнях, зокрема, у листах ДФС від 04.07.2016 р. №14496/6/99-95-42-02-16, ГУ ДФС у Чернігівській області від 24.12.2015 р. №3864/10/25-01-17-01-10, у Харківській  області від 26.02.2016 р. №1169/10/20-40-17-02-14.

Таким чином, ПДФО за працівників, що працюють у готелі з рестораном, яке є неосновним місцем обліку, сплачується за їх місцем знаходження.

Подання ф. №1ДФ. Якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, форму №1ДФ у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу у порядку, встановленому п. 49.3 ПКУ.

Окремого механізму подання копій податкового розрахунку за формою №1ДФ Порядком №4  не встановлено. Тобто, незалежно від форми подання ф. №1ДФ, юридична особа, яка подає цей розрахунок також за відокремлений підрозділ, надсилає на паперових носіях копію розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням не уповноваженого відокремленого підрозділу поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (підкатегорія 103.25 ресурсу «ЗІР»).

 

Військовий збір

Сплата. Згідно з пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому для ПДФО згідно із ст. 168 ПКУ.

Втім, військовий збір належить до доходів загального фонду Державного бюджету України згідно з п. 29.2 Бюджетного кодексу України, тому норма ст. 168 ПКУ не може бути застосована.

Згідно із роз’яснення, розміщеного у підкатегорія 132.05 ресурсу «ЗІР»  юридична особа перераховує військовий збір як за себе, так і за неуповноважений відокремлений підрозділ до бюджету за своїм місцезнаходженням. Суми військового збору, нараховані уповноваженим відокремленим підрозділом, перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням (реєстрації) такого відокремленого підрозділу.

Таким чином, військовий збір за працівників, що працюють за неосновним місцем обліку, сплачується за основним місцем обліку.

Подання звітності. Про суми військового збору податковий агент також вказує у формі №1ДФ. Оскільки форма одна, а в ній відображається й ПДФО, й військовий збір, то вона подається у порядку, встановленого як для ПДФО.

 

ЄСВ

Згідно з пп. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI платник ЄСВ зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника ЄСВ.

 

Щодо податку майно

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування (пп. 266.9.1 ПКУ). За місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування також подається й декларація (пп. 266.7.5 ПКУ).

Земельний податок з юридичних осіб та орендна плата за землю сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки (п. 287.4 ПКУ). За місцезнаходженням земельної ділянки також й подається декларація (п. 286.2 ПКУ).

 

Туристичний збір

Сплата. Відповідно до пп. 268.7.1 ПКУ сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.

Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов'язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору у контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу (пп. 268.7.2 ПКУ).

Таким чином, сплачувати туристичний збір необхідно до місцевого бюджету за місцезнаходженням готелю.

Подання звітності. Декларація з туристичного збору подається податковим агентом до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації.

Якщо податковий агент має відокремлений підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі), то за умови покладення на нього податковим агентом обов’язку зі сплати податків та зборів, такий підрозділ повинен стати на податковий облік в контролюючому органі за місцем здійснення діяльності та самостійно подати податкову декларацію з туристичного збору до цього контролюючого органу (підкатегорія 123.04 ресурсу «ЗІР» ).

 

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем та тютюновими виробами

Сплата. За ст. 15 Закону № 481 плата за  ліцензії  на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами  справляється  щоквартально рівними частками  і  зараховується  до  місцевих  бюджетів згідно з чинним законодавством.

Податківці з цього приводу вказали, що сплата за ліцензію проводиться  за місцем здійснення діяльності згідно з чинним законодавством (підкатегорія 115.05 ресурсу «ЗІР»).

Під місцем здійснення діяльності мається на увазі місце торгівлі, тобто місце реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Для готелю це буде місце знаходження готелю й ресторану. Про це також говорили регіональні податківці у м. Києві тут: «Слід зазначити, що ліцензія видається на одне місце торгівлі. Проте, один суб’єкт господарювання може мати декілька місць торгівлі в різних районах м. Києва. Тоді сплата за такі ліцензії здійснюється по місцю торгівлі в районних податкових інспекціях».

Подання звітів за формами №1-РТ та №1-РА. Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами подають до органу ДФС за місцем реєстрації такого суб’єкта господарювання звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів у роздрібній мережі за встановленою формою (підкатегорія 115.03 ресурсу «ЗІР»).

Але у випадку, коли торгівля алкоголем та тютюновими виробами здійснюється не за основним місцем реєстрації, податківці у підкатегорії 116.07 «ЗІР» доводять, що такий суб'єкт господарювання  повинен подавати звіти за формами 1-РТ та 1-РА до контролюючих органів, які територіально обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу таких товарів. Детальніше про це у новині

Зверніть увагу! Сплата акцизного податку відбувається до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Загальні положення
Теги:
Акциз , Алкоголь , Єдиний соціальний внесок , Ліцензія , ПДВ , ПДФО , Податок на прибуток , Туристичний збір , Тютюнові вироби , Нерухомість , Військовий збір

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі