• Посилання скопійовано

Чи можливо зменшити ціну на суму неустойки?

Чи може покупець ініціювати підписання додаткової угоди на зменшення вартості станка на суму неустойки, оформивши притензію або на основі притензії зробити взаємозалік заборгованості?

Запитання: 

За договором із нерезидентом на поставку станка, покупець вносить передоплату 20% вартості, а продавець зобов'язується поставити станок за 200 календарних днів з дня передоплати. Строк минув, проте станок не поставили. Покупець має право на неустойку за кожний день затримки поставки. Чи може покупець ініціювати підписання додаткової угоди на зменшення вартості станка на суму неустойки, оформивши притензію або на основі притензії зробити взаємозалік заборгованості (в умовах договору прописана можливість взаємозаліку у випадку виявлення недоліків обладнання, яке може бути відремонтоване за кошт покупця)?

Відповідь:

Для початку звертаємо увагу на те, що укладаючи договори у сфері ЗЕД сторони мають визначитись (як правило, це робиться безпосередньо за текстом договору) право якої країни сторони мають застосовувати до цих правовідносин. Водночас, Законом "Про міжнародне приватне право" передбачено принцип автономії волі: вибір права має бути явно вираженим або прямо випливати з дій сторін правочину, умов правочину чи обставин справи, які розглядаються в їхній сукупності, якщо інше не передбачено законом. Вибір права може бути здійснений щодо правочину загалом або його окремої частини. Вибір права щодо окремих частин правочину повинен бути явно вираженим. 

Проте в даній ситуації, незалежно від того чи обрали сторони право України, чи ні, на нашу думку, зменшити ціну в договорі на неустойку не можливо.

Якщо взяти до уваги приписи чинного ЦКУ, то пропорційне зменшення ціни можливе у випадку, коли покупець отримує товар неналежної якості (ч.1 ст. 678 ЦКУ). Аналогічні правила стосуються й виявлення недоліків під гарантійного строку (ст.708 ЦКУ).

Щодо зміни ціни договору — то така зміна після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч.2 ст. 632 ЦКУ).

Отже, на нашу думку, зменшити ціну на суму неустойки за прострочення поставки за відсутності відповідної умови в ЗЕД-контракті, не можна.

Водночас, Закон  "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" не містить заборони щодо зміни сторонами істотних умов договору, у т.ч. його ціни, шляхом підписання додаткових угод до нього.

Зазначений Закон регулює порядок припинення зобов’язань між резидентом та нерезидентом шляхом виконання, проте це не виключає можливості припинити зобов’язання в інший спосіб, зокрема зарахуванням.

Для зарахування потрібні певні умови, а саме: вимоги повинні бути зустрічними (тобто такими, що випливають зі взаємних зобов’язань між двома особами) та однорідними (як правило, йдеться про взаємні вимоги грошових сум в одній і тій самій валюті); має настати строк виконання за всіма зустрічними вимогами.

Статті 601602 ЦКУ не містять застереження про неможливість зарахування вимоги, яка виникла із зобов’язання про забезпечення виконання інших зобов’язань (штрафу). Таке зобов’язання може бути припинене шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог на загальних підставах.

Свого часу Верховний суд (постанова ВСУ від 06.05.2008 р. №08/47) застережив, що штрафні санкції мають бути одним із видів забезпечення виконання зобов’язань, у нашому випадку — поставки обладнання, що не позбавляє сторони права припинити ЗЕД-зобов’язання за договором шляхом зарахування.

Причому таке можливо й за договором поставки обладнання, навіть не зважаючи на те, що в умовах договору прописано можливість взаємозаліку в разі виявлення недоліків обладнання, яке може бути відремонтовано за кошт покупця.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202425
  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202420
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202468
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202476
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024288