• Посилання скопійовано

Оподаткування послуг нерезидента з авторського нагляду

Резидент України уклав з нерезидентом договір на купівлю обладнання, окремо в договорі виділено послуги здійснення авторського нагляду за виконанням монтажу та введення обладнання в експлуатацію. Проживання та харчування представників нерезидента оплачується покупцем окремо в Україні. Як оподатковуються такі послуги ПДВ, ПДФО, податком на прибуток?

З метою оподаткування такі послуги вважаються інжинірингом – див. пп. 14.1.85 ПКУ.

Для цілей оподаткування податком на прибуток та ПДВ потрібно з’ясувати, чи виділена власне вартість інжинірингу у рахунках на оплату та первинних документах. При цьому в документах має окремо зазначатися вартість інжинірингових послуг виходячи з фактично наданого обсягу послуг в людино-годинах. Якщо так, то ці послуги з інжинірингу від нерезидента будуть надані на території України і оподатковуються за наступними правилами.

ПДВ на послуги нерезидента  нараховується за правилами ст. 208 ПКУ. Датою виникнення податкового зобов'язання за інжиніринговими послугами від нерезидента відповідно до п. 187.8 ПКУ є дата списання коштів на оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Якщо отримувач послуг є платником ПДВ, тоді складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна. Така ПН є підставою для віднесення суми податку до ПК за умови її реєстрації та включення до декларації з ПДВ (підтверджує це п. 201.12 ПКУ).

Також читайте: Нерезидент надає послуги на території України: які наслідки з ПДВ?

Податок на доходи нерезидентів. Відповідно до пп. «г» пп. 141.4.1 ПКУ, доходи від інжинірингу, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються податком на репатріацію. Докладніше про це ми писали тут.

Податок на прибуток. Якщо нерезидент не належить до категорій, перерахованих у п. 140.5.4 ПКУ, то відповідне коригування не застосовується.

Оподаткування вартості проживання і харчування нерезидентів на території України. Дохід у вигляді вартості послуг проживання та харчування фізособи - нерезидента на території України, які оплачуються юридичною особою - резидентом за власний рахунок, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого нерезидента як додаткове благо та оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах.

Податківці про це писали ще у 2018 році – див. тут. Цей порядок актуальний і зараз, крім того, що зараз такі суми відображаються у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з такою ж ознакою доходу 126.

Тут є два моменти: по-перше, всі іноземні гості повинні отримати РНОКПП. Докладніше про це – тут. По-друге, виникають труднощі зі сплатою самої суми ПДФО та військового збору, адже дохід іноземцям надається у негрошовій формі і немає з чого утримати податки. Про це ми писали в нашому коментарі до вищезазначеної консультації податківців.

Тому ми радимо уникати такої ситуації, коли українська сторона оплачує вартість проживання іноземців в Україні. Краще такі суми включити у вартість послуг інжинірингу (тобто збільшити їх вартість без окремого виділення таких сум) і сплатити їх безпосередньо нерезиденту, а нерезидент, своєю чергою, може самостійно забезпечити своїх працівників коштами для проживання в Україні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202480
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202465
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457