• Посилання скопійовано

Оподаткування послуг нерезидента з авторського нагляду

Резидент України уклав з нерезидентом договір на купівлю обладнання, окремо в договорі виділено послуги здійснення авторського нагляду за виконанням монтажу та введення обладнання в експлуатацію. Проживання та харчування представників нерезидента оплачується покупцем окремо в Україні. Як оподатковуються такі послуги ПДВ, ПДФО, податком на прибуток?

З метою оподаткування такі послуги вважаються інжинірингом – див. пп. 14.1.85 ПКУ.

Для цілей оподаткування податком на прибуток та ПДВ потрібно з’ясувати, чи виділена власне вартість інжинірингу у рахунках на оплату та первинних документах. При цьому в документах має окремо зазначатися вартість інжинірингових послуг виходячи з фактично наданого обсягу послуг в людино-годинах. Якщо так, то ці послуги з інжинірингу від нерезидента будуть надані на території України і оподатковуються за наступними правилами.

ПДВ на послуги нерезидента  нараховується за правилами ст. 208 ПКУ. Датою виникнення податкового зобов'язання за інжиніринговими послугами від нерезидента відповідно до п. 187.8 ПКУ є дата списання коштів на оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Якщо отримувач послуг є платником ПДВ, тоді складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна. Така ПН є підставою для віднесення суми податку до ПК за умови її реєстрації та включення до декларації з ПДВ (підтверджує це п. 201.12 ПКУ).

Також читайте: Нерезидент надає послуги на території України: які наслідки з ПДВ?

Податок на доходи нерезидентів. Відповідно до пп. «г» пп. 141.4.1 ПКУ, доходи від інжинірингу, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються податком на репатріацію. Докладніше про це ми писали тут.

Податок на прибуток. Якщо нерезидент не належить до категорій, перерахованих у п. 140.5.4 ПКУ, то відповідне коригування не застосовується.

Оподаткування вартості проживання і харчування нерезидентів на території України. Дохід у вигляді вартості послуг проживання та харчування фізособи - нерезидента на території України, які оплачуються юридичною особою - резидентом за власний рахунок, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого нерезидента як додаткове благо та оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах.

Податківці про це писали ще у 2018 році – див. тут. Цей порядок актуальний і зараз, крім того, що зараз такі суми відображаються у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з такою ж ознакою доходу 126.

Тут є два моменти: по-перше, всі іноземні гості повинні отримати РНОКПП. Докладніше про це – тут. По-друге, виникають труднощі зі сплатою самої суми ПДФО та військового збору, адже дохід іноземцям надається у негрошовій формі і немає з чого утримати податки. Про це ми писали в нашому коментарі до вищезазначеної консультації податківців.

Тому ми радимо уникати такої ситуації, коли українська сторона оплачує вартість проживання іноземців в Україні. Краще такі суми включити у вартість послуг інжинірингу (тобто збільшити їх вартість без окремого виділення таких сум) і сплатити їх безпосередньо нерезиденту, а нерезидент, своєю чергою, може самостійно забезпечити своїх працівників коштами для проживання в Україні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202418
  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202415
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202467
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202475
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024281