• Посилання скопійовано

Розрахунки з нерезидентом у гривнях з прив’язкою до євро

Підприємство уклало договір з нерезидентом у євро, але через деякий час додатковою угодою внесені зміни щодо валюти розрахунків (валютою розрахунків стала гривня з прив'язкою до суми в євро). Кошти від нерезидента надійшли у гривні. У якій валюті та на якому рахунку відображати розрахунки після внесення змін?

Чи можливий розрахунок з нерезидентами у гривнях?

Так.

Приміром, тут податкова зазначала, що розрахунки між резидентами і нерезидентами за такими валютними операціями, як експорт та імпорт товарів, послуг, робіт, здійснюються виключно через банки в іноземній валюті та гривні.

Підстава – п. 28 розділу IV Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. №2, де зазначено, що у розрахунках між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями та операціями, пов’язаними з рухом капіталу (крім операцій зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (уключаючи дивіденди) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій), використовуються як засіб платежу іноземна валюта і гривня.

При цьому згідно з останнім абзацом п. 4 розділу І Положення до поточних торговельних операцій належать операції, зазначені у пп. 1 п. 4 розділу I Положення, а саме: розрахунки за експорт та імпорт товару (уключаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх витрат у зв’язку із виконанням зовнішньоекономічного договору, відшкодування збитків у зв’язку із невиконанням зовнішньоекономічного договору), включаючи такі розрахунки на території України.

 

Як відображати в бухобліку?

Найперше – у разі розрахунків у гривнях застосовувати норми НП(С)БО 21, на наш погляд, немає підстав. Тому що згідно з п. 1 цього НП(С)БО воно визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземних валютах.

Тобто, НП(С)БО 21 застосовується до операцій, які здійснюються в іноземних валютах. А якщо операція здійснюється в гривнях, навіть у разі прив’язки до курсу євро, норми НП(С)БО 21 не застосовуються.

Але як тоді враховувати різниці, які утворяться між сумою заборгованості на дату її погашення і дату утворення?

У листі Мінфіну від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869  зазначено: «якщо відповідно до законодавства та умов договору грошовий еквівалент зобов'язання підприємства перед постачальником визначено в іноземній валюті, то в бухгалтерському обліку різниця, що виникає при погашенні зобов'язання, визнається іншими операційними доходами (витратами)».

Таким чином, різниця списується на субрахунок 719 (додатна) чи 949 (від’ємна). Причому утворюється ця різниця тільки на дату оплати. На дату балансу розраховувати її і відображати в обліку немає підстав.

Якщо заборгованість нерезидента обліковувалася на субрахунку 362, чи потрібно переводити її на інший субрахунок на момент підписання додаткової угоди?

В Інструкції №291 зазначено, що на субрахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором.

Тобто, основне призначення цього субрахунку – облік розрахунків з нерезидентами, незалежно від валюти платежу.

Тому якщо заборгованість обліковувалася на цьому субрахунку, після підписання додаткової угоди вона продовжує там обліковуватися.

Щоправда, якщо підприємство веде облік в спеціалізованій комп’ютерній програмі, в останній може не передбачатися можливість вести розрахунки з нерезидентом у гривнях. А тому доведеться перевести цю заборгованість на інший субрахунок, наприклад, на 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» чи 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

Якщо заборгованість нерезидента обліковувалася на субрахунку 362 і курсові різниці вже нараховувалися до моменту підписання додаткової угоди, чи потрібно сторнувати відображені курсові різниці?

На наш погляд, не потрібно. Тому що таке відображення курсових різниць не було помилкою.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025561
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025443
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202569
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538