• Посилання скопійовано

Розрахунки з нерезидентом у гривнях з прив’язкою до євро

Підприємство уклало договір з нерезидентом у євро, але через деякий час додатковою угодою внесені зміни щодо валюти розрахунків (валютою розрахунків стала гривня з прив'язкою до суми в євро). Кошти від нерезидента надійшли у гривні. У якій валюті та на якому рахунку відображати розрахунки після внесення змін?

Чи можливий розрахунок з нерезидентами у гривнях?

Так.

Приміром, тут податкова зазначала, що розрахунки між резидентами і нерезидентами за такими валютними операціями, як експорт та імпорт товарів, послуг, робіт, здійснюються виключно через банки в іноземній валюті та гривні.

Підстава – п. 28 розділу IV Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. №2, де зазначено, що у розрахунках між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями та операціями, пов’язаними з рухом капіталу (крім операцій зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (уключаючи дивіденди) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій), використовуються як засіб платежу іноземна валюта і гривня.

При цьому згідно з останнім абзацом п. 4 розділу І Положення до поточних торговельних операцій належать операції, зазначені у пп. 1 п. 4 розділу I Положення, а саме: розрахунки за експорт та імпорт товару (уключаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх витрат у зв’язку із виконанням зовнішньоекономічного договору, відшкодування збитків у зв’язку із невиконанням зовнішньоекономічного договору), включаючи такі розрахунки на території України.

 

Як відображати в бухобліку?

Найперше – у разі розрахунків у гривнях застосовувати норми НП(С)БО 21, на наш погляд, немає підстав. Тому що згідно з п. 1 цього НП(С)БО воно визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземних валютах.

Тобто, НП(С)БО 21 застосовується до операцій, які здійснюються в іноземних валютах. А якщо операція здійснюється в гривнях, навіть у разі прив’язки до курсу євро, норми НП(С)БО 21 не застосовуються.

Але як тоді враховувати різниці, які утворяться між сумою заборгованості на дату її погашення і дату утворення?

У листі Мінфіну від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869  зазначено: «якщо відповідно до законодавства та умов договору грошовий еквівалент зобов'язання підприємства перед постачальником визначено в іноземній валюті, то в бухгалтерському обліку різниця, що виникає при погашенні зобов'язання, визнається іншими операційними доходами (витратами)».

Таким чином, різниця списується на субрахунок 719 (додатна) чи 949 (від’ємна). Причому утворюється ця різниця тільки на дату оплати. На дату балансу розраховувати її і відображати в обліку немає підстав.

Якщо заборгованість нерезидента обліковувалася на субрахунку 362, чи потрібно переводити її на інший субрахунок на момент підписання додаткової угоди?

В Інструкції №291 зазначено, що на субрахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором.

Тобто, основне призначення цього субрахунку – облік розрахунків з нерезидентами, незалежно від валюти платежу.

Тому якщо заборгованість обліковувалася на цьому субрахунку, після підписання додаткової угоди вона продовжує там обліковуватися.

Щоправда, якщо підприємство веде облік в спеціалізованій комп’ютерній програмі, в останній може не передбачатися можливість вести розрахунки з нерезидентом у гривнях. А тому доведеться перевести цю заборгованість на інший субрахунок, наприклад, на 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» чи 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

Якщо заборгованість нерезидента обліковувалася на субрахунку 362 і курсові різниці вже нараховувалися до моменту підписання додаткової угоди, чи потрібно сторнувати відображені курсові різниці?

На наш погляд, не потрібно. Тому що таке відображення курсових різниць не було помилкою.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202481
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202466
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457