• Посилання скопійовано

Облік браку раніше експортованого товару

ТОВ експортує продукцію за кордон. 08.12.20 р. товар було переміщено через кордон, а 21.12.20 р. покупцем було складено акт приймання і відбраковано продукцію (акт представниками ТПП не підписувався). Як відобразити в обліку таку операцію? Чи достатньо на акті підписів лише покупця та продавця?

Згідно з абз. 1 пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Первинним документом вважається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону №996).

Відповідно до цього, для відображення в обліку операції з відбраковки покупцем товару достатньо лише підписів продавця та покупця без залучення ТПП.

Що ж до обліку зазначеної операції, то необхідно зважати на те, коли до покупця переходить право власності на такий товар та у якій формі відбувається «відбраковка»:

Якщо право власності на товар згідно умов ЗЕД договору переходить до покупця при перетині кордону, то відбраковку необхідно відображати як вирахування з доходу, а далі в залежності від подальшої долі такої бракованої продукції – її списання;

Якщо ж право власності відбувається вже після відбраковки (тобто перед тим як прийняти товар у власність покупець перевіряє його якість), то в обліку необхідно відображати реалізацію за вирахунком відбракованого товару, а сам відбракований товар вже списувати в залежності від того його подальшої долі.

Так у першому випадку при переході права власності на товар (під час перетину кордону) в обліку відображається запис Дт 362 Кт 702 та Дт 903 Кт 281. Після пред’явлення претензії і відбраковки товару підприємство зменшує заборгованість нерезидента записом Дт 704 Кт 362. Бракований товар також підлягає поверненню, а тому в обліку відображається запис Дт 28 Кт 903. Якщо товар повертатись в Україну не буде, а підлягає утилізації за кордоном, то такий товар списується на субрахунок 947.

У другому ж варіанті після проведення відбраковки здійснюється запис Дт 362 Кт 702 та Дт 903 Кт 281 без врахування відбракованого товару, а відбракований товар, якщо він буде утилізований за кордоном списується на субрахунок 281.

Якщо ж товар нерезидентом не повертається, а лише відбувається зменшення заборгованості такого нерезидента на суму браку, то в обліку така операція відображається лише записом Дт 704 Кт 362, а вся балансова вартість товару списується до складу собівартості на субрахунок 903.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Різниць пов’язаних із такою операцією ПКУ не передбачено, тому на об’єкт оподаткування вона впливає виключно за правилами бухгалтерського обліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202480
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202465
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457