• Посилання скопійовано

Не нараховувалася амортизація на основні засоби: чи потрібно це виправляти?

Підприємство має основні засоби, за якими декілька років не нараховувалася амортизація. Як почати нараховувати амортизацію? Чи потрібно робити індексацію таких основних засобів?

Відповідно до п. 23 П(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації. Якщо фактично основні засоби не використовувались протягом останніх кількох років, то це повинно бути оформлено як консервація таких ОЗ, і на цій підставі амортизація на такі ОЗ не нараховується протягом періоду консервації як для цілей бухобліку, так і для цілей податкового обліку (додатково див. лист ДФСУ від 25.01.2017 р. №1468/6/99-99-15-02-02-15 та наш коментар до нього).

Якщо протягом останніх кількох років ОЗ фактично використовувались, а амортизація не нараховувалась, то це є помилкою, яку потрібно виправити. Для виправлення помилки потрібно з’ясувати, за якими методами нараховувалася амортизація та за якими параметрами (строк корисного користування, ліквідаційна вартість тощо). За небхідності ці методи і параметри можна переглянути та встановити нові, для чого видається наказ керівника підприємства.

Далі слід донарахувати амортизацію за всі минулі періоди, коли ОЗ використовувались, та внести зміни до фінансової звітності. Якщо підприємство – платник податку на прибуток, то йому потрібно розрахувати амортизацію за правилами, встановленими у ст. 138 ПКУ, та внести зміни до декларацій з податку на прибуток за минулі періоди.

Підприємства, у яких обсяг річного доходу за минулий рік не перевищує 20 млн грн, мають право не коригувати фінрезультат для цілей оподаткування (пп. 134.1.1 ПКУ). У іншому разі, якщо річний дохід більше 20 млн грн або коли не було прийнято рішення про застосування різниць,  таке коригування є обов’язковим. Коригування фінрезультату, що пов’язані з обліком основних засобів, наведені у ст. 138 ПКУ, з урахуванням п. 11п. 19  та п. 43 (щодо прискореної амортизації)  підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ.

Поняття індексації основних засобів існувало в часи ведення окремого податкового обліку з податку на прибуток. Зараз воно вже не застосовується. Але зауважимо, що норми П(С)БО 7 передбачають можливість переоцінки ОЗ: відповідно до п. 16 П(С)БО 7 підприємство/установа може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкта основних засобів на таку ж дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт. Більш докладно про переоцінку можна почитати у п. 1621 П(С)БО 7.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520