Придбання автомобіля у фізособи
Відповідно до п. 173.3 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юрособа чи фізособа — підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. Оподатковується такий дохід за ставкою, визначеною у п. 167.2 ПКУ, тобто 5% виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижчої від оціночної вартості такого об'єкта (п. 173.1 ПКУ). При цьому для застосування ставки 5% повинна бути оціночна вартість авто, а отже, слід звернутися до професійного оцінювача. Під час виплати або до неї юрособа повинна утримати ПДФО та перерахувати його до бюджету, тобто виконати функції податкового агента, покладені на нього. Виплату та оподаткування такого доходу треба також показати у ф. №1ДФ з ознакою доходу «105». Окрім цього підприємство сплачує військовий збір у розмірі 1,5%.
При цьому підприємство дані автомобілі обліковує на балансі за їх договірною вартістю. Отже, підприємство має право відображати у витратах вартість амортизації таких автомобілів та відповідно витрати на їх утримання та обслуговування (за первинними документами).
Оренда автомобіля у фізособи
У випадку оренди авто у фізособи (не суб'єкта підприємницької діяльності), то зі суми орендної плати також слід утримувати податок на доходи (п. 164.2.2 ПКУ) за ставкою 18% та військовий збір у розмірі 1.5%. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
При цьому під час оренди автомобілів підприємство обліковує їх на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи». Оскільки такі автомобілі не знаходяться у власності підприємства, то підприємство не має підстав для нарахування амортизації. При цьому, орендар несе всі витрати по поточному обслуговуванню такого автомобіля (якщо інше не передбачено договором) – на поточний ремонт, обслуговування, пальне.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити