• Посилання скопійовано

Придбання чи оренда автомобіля у фізособи – що вигідніше?

Що вигідніше для підприємства: придбання авто чи його орендування у фізособи? Яке податкове навантаження виникає при обох варіантах?

Придбання автомобіля у фізособи

Відповідно до п. 173.3 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юрособа чи фізособа — підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. Оподатковується такий дохід за ставкою, визначеною у п. 167.2 ПКУ, тобто 5% виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижчої від оціночної вартості такого об'єкта (п. 173.1 ПКУ). При цьому для застосування ставки 5% повинна бути оціночна вартість авто, а отже, слід звернутися до професійного оцінювача. Під час виплати або до неї юрособа повинна утримати ПДФО та перерахувати його до бюджету, тобто виконати функції податкового агента, покладені на нього. Виплату та оподаткування такого доходу треба також показати у ф. №1ДФ з ознакою доходу «105». Окрім цього підприємство сплачує військовий збір у розмірі 1,5%.

При цьому підприємство дані автомобілі обліковує на балансі за їх договірною вартістю. Отже, підприємство має право відображати у витратах вартість амортизації таких автомобілів та відповідно витрати на їх утримання та обслуговування (за первинними документами). 

 

Оренда автомобіля у фізособи

У випадку оренди авто у фізособи (не суб'єкта підприємницької діяльності), то зі суми орендної плати також слід утримувати податок на доходи (п. 164.2.2 ПКУ) за ставкою 18% та військовий збір у розмірі 1.5%. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

При цьому під час оренди автомобілів підприємство обліковує їх на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи». Оскільки такі автомобілі не знаходяться у власності підприємства, то підприємство не має підстав для нарахування амортизації. При цьому, орендар несе всі витрати по поточному обслуговуванню такого автомобіля (якщо інше не передбачено договором) – на поточний ремонт, обслуговування, пальне.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202512
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202557
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025152
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025467
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593