• Посилання скопійовано

Подарунок підприємства є безоплатно отриманим основним засобом та підлягає амортизації

Засновник (за сумісництвом - директор у ТОВ) бажає подарувати підприємству ноутбук. Які будуть податкові та облікові наслідки? Чи є це безоплатно отриманий основний засіб? Чи підлягає подарунок амортизації?

Так, цей ноутбук буде безоплатно отриманим основним засобом. Він підлягає амортизації, але її бухоблік має свої особливості.

 

Бухоблік та податок на прибуток

Якщо цей ноутбук буде використовуватись як основний засіб, то слід звернути увагу на п. 10 П(С)БО 7: «Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 8 Положення (стандарту) 7». 

Справедливу вартість ноутбука в даному випадку можна визначити на підставі відкритої інформації (прайси, дошки оголошень тощо) про продаж аналогічних пристроїв, враховуючи подібність їх конфігурації та дати випуску. Якщо така вартість буде більше 6000 грн, то для цілей оподаткування це буде основний засіб – див. пп. 14.1.138 ПКУ.

Витрати, що передбачені п. 8 П(С)БО 7 – це:

  • суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків) – в даному випадку цієї статті витрат не буде, адже оплата за ноутбук не передбачається;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою. До цієї статті можуть входити  витрати на ремонт або модернізацію (якщо перед використанням ноутбука буде проведено  ремонт або модернізація) та доведення його до робочого стану. 

Таким чином буде сформовано первісну вартість безоплатно отриманого ноутбука на субрахунку  152:

  • Дт 152 Кт 424 – на справедливу вартість ноутбука  збільшується додатковий капітал;
  • Дт 152 Кт 631 – на суму витрат на ремонт чи модернізацію (за наявності);
  • Дт 104 Кт 152 – на всю сформовану первісну вартість ноутбука в момент введення його в експлуатацію.

Під час його корисного використання ноутбука нараховується амортизація як в бухгалтерському, так і в податковому обліку, тому що ПКУ не містить окремих застережень щодо ненарахування амортизації безоплатно отриманих основних засобів.

Оскільки ноутбук отримано безоплатно, одночасно з амортизацією визнається дохід та зменшується сума додаткового капіталу. Якщо первісна вартість безоплатно отриманого основного засобу сформована з двох частин: справедливої вартості та витрат, понесених  у зв'язку з таким отриманням, то і амортизуватись вони будуть окремо.

Амортизація справедливої вартості ноутбука:

  • Дт 23, 91-94 Кт 131 – сума амортизації, витратні рахунки обираються в залежності від того, де буде застосовуватися ноутбук. Найчастіше це адмінвитрати – рахунок 92;
  • Дт 424 Кт 745 – дохід  в розмірі суми амортизації справедливої вартості ноутбука з одночасним  зменшенням додаткового капіталу.

Таким чином, амортизація «безоплатної» частини вартості ноутбука – його справедливої вартості – не впливає на фінансовий результат для цілей бухобліку і для цілей оподаткування, адже одночасно з витратами на амортизацію визнається дохід.

Амортизація витрат, понесених на доведення отриманого ОЗ до робочого стану здійснюється у загальному порядку: Дт 23, 91-94 Кт 131.

Якщо справедлива вартість ноутбука менше 6000 грн, то для цілей оподаткування він не вважається основним засобом, а є малоцінним необоротним матеріальним активом (МНМА). Якщо в бухобліку він також буде визнаний МНМА, то робляться такі записи: 

  • Дт 153 Кт 424 – на справедливу вартість
  • Дт 153 Кт 631 – на суму витрат на ремонт чи модернізацію (за наявності);
  • Дт 112 Кт 153 – на всю сформовану первісну вартість ноутбука в момент введення його в експлуатацію.
  • Дт 23, 91-94 Кт 132 – нарахування амортизації за методом 50%/50% або 100% первісної вартості (п. 27 П(С)БО 7).
  • Дт 424 Кт 745 - дохід  в розмірі суми амортизації справедливої вартості ноутбука з одночасним  зменшенням додаткового капіталу.

 

Єдиний податок

Якщо ТОВ – платник єдиного податку, то згідно з п. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»