• Посилання скопійовано

Оренда транспорту в нерезидента Чехії та продаж товару йому згідно з договором купівлі-продажу - дії пов'язаних осіб?

Підприємство (юрособа на єдиному податку) орендує обладнання і транспортні засоби в нерезидента Чехії. Щомісяця підприємство сплачує орендодавцю плату за оренду. Також підприємство продає нерезиденту товари згідно з договором купівлі-продажу. Чи такі відносини не будуть вважатися як дії пов’язаних осіб?

Термін "пов'язані особи", зокрема критерії за якими особа (фізособа та/або юрособа) може належати до пов'язаної наводиться у пп. 14.1.159 ПКУ. І враховуючи умови запитання нерезидент-засновник платника ЄП підпадає під пов'язану особу. Проте, зв’язок пов’язаності має значення тільки у питаннях трансфертного ціноутворення за ст. 39 ПКУ.

Враховуючи, що юрособа перебуває на спрощеній системі оподаткування, ст. 39 ПКУ на нього не діє.

Проте, у співпраці з нерезидентами, платник ЄП повинен врахуваи норми п. 141.4 ПКУ. Ці норми діють не залежно від того, чи є нерезидент  пов'язаною особою для платника ЄП чи ні. Так відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Такими доходами зокрема є лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди.

За загальним правилом орендні платежі оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними пп. 141.4.2 ПКУ — за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок. Податок сплачується до бюджету під час такої виплати. Сума доходів, з якої утримується податок визначається виходячи з офіційного курсу НБУ на дату виплати доходу нерезиденту. Якщо першою подією є нарахований дохід, у цьому випадку податок не сплачується.

Ставка податку може бути і меншою, відповідно до п. 3.2 ПКУ якщо міжнародним договором, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору. Чинний перелік країн, з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, надано листом Міндоходів від 23.01.2014 р. №1535/7/99-99-12-01-03-17. 

Між Урядом України і Урядом Чехії про уникнення подвійного оподаткування укладено Конвенцію. За п. 1 ст. 21 цієї Конвенції види доходів резидента Договірної Держави, незалежно від джерела їх виникнення, про які не йдеться у попередніх статтях цієї Конвенції, будуть оподатковуватись тільки в цій Державі. 

Щоправда, враховувати норми міжнародного договору можливо, як встановлено п. 103.2 ПКУ, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і він документально підтвердив податковий нерезидентський статус (є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України).

Стосунки за договорами купівлі-продажу, де платник ЄП є продавцем оподатковуються класично. Доходом є отриманий протягом податкового (звітного) періоду дохід в грошовій формі. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів.  Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом НБУ на дату отримання такого доходу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202512
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202557
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025152
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025467
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202593