Термін "пов'язані особи", зокрема критерії за якими особа (фізособа та/або юрособа) може належати до пов'язаної наводиться у пп. 14.1.159 ПКУ. І враховуючи умови запитання нерезидент-засновник платника ЄП підпадає під пов'язану особу. Проте, зв’язок пов’язаності має значення тільки у питаннях трансфертного ціноутворення за ст. 39 ПКУ.
Враховуючи, що юрособа перебуває на спрощеній системі оподаткування, ст. 39 ПКУ на нього не діє.
Проте, у співпраці з нерезидентами, платник ЄП повинен врахуваи норми п. 141.4 ПКУ. Ці норми діють не залежно від того, чи є нерезидент пов'язаною особою для платника ЄП чи ні. Так відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Такими доходами зокрема є лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди.
За загальним правилом орендні платежі оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними пп. 141.4.2 ПКУ — за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок. Податок сплачується до бюджету під час такої виплати. Сума доходів, з якої утримується податок визначається виходячи з офіційного курсу НБУ на дату виплати доходу нерезиденту. Якщо першою подією є нарахований дохід, у цьому випадку податок не сплачується.
Ставка податку може бути і меншою, відповідно до п. 3.2 ПКУ якщо міжнародним договором, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору. Чинний перелік країн, з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, надано листом Міндоходів від 23.01.2014 р. №1535/7/99-99-12-01-03-17.
Між Урядом України і Урядом Чехії про уникнення подвійного оподаткування укладено Конвенцію. За п. 1 ст. 21 цієї Конвенції види доходів резидента Договірної Держави, незалежно від джерела їх виникнення, про які не йдеться у попередніх статтях цієї Конвенції, будуть оподатковуватись тільки в цій Державі.
Щоправда, враховувати норми міжнародного договору можливо, як встановлено п. 103.2 ПКУ, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і він документально підтвердив податковий нерезидентський статус (є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України).
Стосунки за договорами купівлі-продажу, де платник ЄП є продавцем оподатковуються класично. Доходом є отриманий протягом податкового (звітного) періоду дохід в грошовій формі. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом НБУ на дату отримання такого доходу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити