• Посилання скопійовано

Дебіторська заборгованість за перерахованими авансами: як списати в бухобліку?

На балансі підприємства обліковується дебіторська заборгованість за перерахованими авансами(товар не отриманий), якій понад 3-ох років. Резерв сумнівних боргів не створювався. Як списати дебіторську заборгованість в бухобліку та як відкоригувати фінрезультат до оподаткування?

Бухгалтерський облік

У загальному випадку безнадійна заборгованість списується за рахунок резерву сумнівних боргів, якщо він створювався для такої заборгованості (Дт 38 Кт 36, 37). Нагадаємо, що необхідність створення резерву встановлена п. 7 П(С)БО 10.

Якщо резерв не створювався, то дебіторська заборгованість одразу списується на витрати (Дт 944 Кт 36, 37). Водночас списана безнадійна дебіторська заборгованість зараховується на позабалансовий субрахунок 071 «Списана дебіторська заборгованість», де вона обліковується протягом не менше трьох років з дати списання для спостереження за можливістю її стягнення у випадках зміни майнового стану боржника. Якщо і після встановленого строку заборгованість не стягується, вона списується з субрахунку 071.

Підстави для списання безнадійної заборгованості мають бути належним чином документально підтверджені й оформлені. В даному випадку слід документально довести той факт, що строк позовної давності щодо цієї заборгованості вже сплинув. При цьому слід враховувати норми глави 19 розділу V ЦКУ. На підприємстві може створюватися комісія для вирішення питань стягнення і списання заборгованості або цими питаннями може займатись окремий працівник (юрист тощо). З’ясовувати долю безнадійних боргів може також комісія з проведення інвентаризації під час проведення чергової інвентаризації розрахунків з контрагентами. В цьому разі оформлюється протокол та інші документи, передбачені порядком проведення інвентаризації. Більш докладно про документування результатів інвентаризації ми писали тут>>>

Отже, комісія (відповідальний працівник) складає протокол, акт, доповідну записку чи інший подібний документ, в якому описує причини списання, заходи стягнення тощо. Цей документ передається на розгляд керівника підприємства, який його затверджує, після чого він передається до бухгалтерії для виконання.

 

Оподаткування податком на прибуток

Як вказують податківці у листі від 20.01.2017 р. №307/10/20-40-12-03-14, відповідно до пп. 139.2.1, 139.2.2 ПКУ, у редакції, що діє з 01.01.2017 р., фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів. В даному випадку резерв сумнівних боргів не створювався, тоді вся сума списаної дебіторської заборгованості буде розглядатися як списана понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінрезультат до оподаткування зменшується: на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінрезультат до оподаткування відповідно до НП(С)БО або МСФЗ; на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Таким чином, до складу витрат для цілей оподаткування (через зменшення фінрезультату) потрапляє лише сума списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам безнадійної заборгованості, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Також про списання безнадійної заборгованості ми писали тут>>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025109
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484