• Посилання скопійовано

Дебіторська заборгованість за перерахованими авансами: як списати в бухобліку?

На балансі підприємства обліковується дебіторська заборгованість за перерахованими авансами(товар не отриманий), якій понад 3-ох років. Резерв сумнівних боргів не створювався. Як списати дебіторську заборгованість в бухобліку та як відкоригувати фінрезультат до оподаткування?

Бухгалтерський облік

У загальному випадку безнадійна заборгованість списується за рахунок резерву сумнівних боргів, якщо він створювався для такої заборгованості (Дт 38 Кт 36, 37). Нагадаємо, що необхідність створення резерву встановлена п. 7 П(С)БО 10.

Якщо резерв не створювався, то дебіторська заборгованість одразу списується на витрати (Дт 944 Кт 36, 37). Водночас списана безнадійна дебіторська заборгованість зараховується на позабалансовий субрахунок 071 «Списана дебіторська заборгованість», де вона обліковується протягом не менше трьох років з дати списання для спостереження за можливістю її стягнення у випадках зміни майнового стану боржника. Якщо і після встановленого строку заборгованість не стягується, вона списується з субрахунку 071.

Підстави для списання безнадійної заборгованості мають бути належним чином документально підтверджені й оформлені. В даному випадку слід документально довести той факт, що строк позовної давності щодо цієї заборгованості вже сплинув. При цьому слід враховувати норми глави 19 розділу V ЦКУ. На підприємстві може створюватися комісія для вирішення питань стягнення і списання заборгованості або цими питаннями може займатись окремий працівник (юрист тощо). З’ясовувати долю безнадійних боргів може також комісія з проведення інвентаризації під час проведення чергової інвентаризації розрахунків з контрагентами. В цьому разі оформлюється протокол та інші документи, передбачені порядком проведення інвентаризації. Більш докладно про документування результатів інвентаризації ми писали тут>>>

Отже, комісія (відповідальний працівник) складає протокол, акт, доповідну записку чи інший подібний документ, в якому описує причини списання, заходи стягнення тощо. Цей документ передається на розгляд керівника підприємства, який його затверджує, після чого він передається до бухгалтерії для виконання.

 

Оподаткування податком на прибуток

Як вказують податківці у листі від 20.01.2017 р. №307/10/20-40-12-03-14, відповідно до пп. 139.2.1, 139.2.2 ПКУ, у редакції, що діє з 01.01.2017 р., фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів. В даному випадку резерв сумнівних боргів не створювався, тоді вся сума списаної дебіторської заборгованості буде розглядатися як списана понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінрезультат до оподаткування зменшується: на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінрезультат до оподаткування відповідно до НП(С)БО або МСФЗ; на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Таким чином, до складу витрат для цілей оподаткування (через зменшення фінрезультату) потрапляє лише сума списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам безнадійної заборгованості, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Також про списання безнадійної заборгованості ми писали тут>>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04189
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528