• Посилання скопійовано

Дивіденди виплачуються засновнику, а не кінцевому бенефіціару

Чи має право ТОВ А, утворене іншим ТОВ Б, нарахувати дивіденди та виплатити їх безпосередньо фізособі? Як документально це оформити? Чи має право ТОВ А не оподатковувати суму дивідендів податком 18% на підставі того, що ТОВ Б вже сплатило податок на прибуток із цієї суми?

Запитання: ТОВ ЦІТУ (А) має одного засновника — фізособу. При цьому ТОВ А як юрособа є єдиним засновником ТОВ РС (Б). Тобто кінцевим бенефіціарним власником ТОВ Б також є виключно фізособа. Ці підприємства планують вперше виплатити дивіденди за минулі роки. Щодо виплати дивідендів від ТОВ А, усе зрозуміло. А от механізм виплати дивідендів від ТОВ Б не є повністю зрозумілим. Чи має право ТОВ Б нарахувати дивіденди та виплатити їх безпосередньо фізособі? Як документально це оформити? Якщо ні, то для виплати дивідендів потрібно спочатку їх перерахувати від ТОВ В на рахунок ТОВ А, а потім ТОВ А виплачує їх у якості дивідендів фізособі? Чи має право ТОВ А не оподатковувати суму дивідендів податком 18% на підставі того, що ТОВ Б вже сплатило податок на прибуток із цієї суми?

Відповідь:

Під терміном “кінцевий бенефіціарний власник (контролер)”* мається на увазі фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб, що здійснюється, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, які надають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління, або яка має можливість здійснювати вплив шляхом прямого або опосередкованого (через іншу фізичну чи юридичну особу) володіння однією особою самостійно або спільно з пов'язаними фізичними та/або юридичними особами часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі.

Підпункт 20 ч. 1 ст. 1 Закону України від 14.10.2014 р №1702-VII “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.

При цьому кінцевим бенефіціарним власником (контролером) не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого права.

Щодо особи, яка має право на отримання дивідендів, то чинне законодавство України визнає таку особу, яка прямо (не опосередковано) володіє корпоративними правами, тобто є засновником юрособи відповідно до Статуту та даних ЄДР.

Відповідно до ст. 10 Закону України від 19.09.91 р. №1576-XII  “Про господарські товариства” учасники товариства мають право, зокрема, брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів. Аналогічні правила наведені у ЦКУ та ГКУ.

Таким чином, в наведеній у запитанні ситуації слід вчинити наступним чином:

1) ТОВ «Центр інформації транспорту України» (ЦІТУ) у якості юридичної особи є єдиним засновником ТОВ «Рухомий склад» (РС). Відповідно саме юридична особа-засновник ТОВ ЦІТУ може отримувати дивіденди з суми чистого прибутку, отриманого ТОВ “Рухомий склад”. Жоден бенефіціар не має відношення до таких дивідендів.

2) Щодо самого ТОВ ЦІТУ, яке має одного засновника — фізичну особу (ФО) Мотовілову К.О., то саме ця фізособа Мотовілова К.О. може отримувати дивіденди лише як засновник (учасник) ЦІТУ.

При цьому, слід враховувати, що відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

 

Оподаткування ПДФО дивідендів на користь фізичної особи

Отже, ставка ПДФО при виплаті дивідендів від ТОВ ЦІТУ на користь фізособи засновника (Мотовілової К.О.) складає 5 % за умови, що ТОВ ЦІТУ є платником податку на прибуток на загальних підставах (пп. 167.5.2 ПКУ). За умовами запитання ТОВ ЦІТУ застосовує саме цю ставку ПДФО в розмірі 5%.

Далі, дивіденди, виплачені ТОВ “Рухомий склад” на користь засновника ТОВ ЦІТУ не мають жодного відношення до виплати дивідендів від ТОВ ЦІТУ на користь засновника Мотовілової К.О. Адже, дивіденди виплачуються за результатами фінансово-господарської діяльності за  рік (півріччя, квартал тощо — за періоди, встановлені Статутом) та впливають на фінансовий результат юридичної особи — засновника, який отримує такі дивіденди.

Крім того, виплачуючи дивіденди Мотовіловій К.О., така юрособа (РС) виплачує дивіденди за результатами своєї госпдіяльності,  а не госпдіяльності ЦІТУ.

Тому, на запитання «Чи має право ТОВ ЦІТУ не оподатковувати суму дивідендів ПДФО за ставкою 5% або  18% на основі того, що ТОВ «Рухомий склад» вже сплатило авансовий внесок з податку на прибуток з виплати дивідендів на користь ТОВ ЦІТУ», відповідь — однозначна “НІ!”.

 

Авансовий внесок з податку на прибуток

Додамо ще кілька слів про авансовий внесок з податку на прибуток.

ТОВ «Рухомий склад» сплачує цей платіж на користь ТОВ ЦІТУ за загальними правилами, передбаченими в пп. 57.1-1 ПКУ, за базовою ставкою податку на прибуток в розмірі 18% (п. 136.1 ПКУ).

ТОВ ЦІТУ звільняється від сплати авансового внеску з податку на прибуток на підставі того, що дивіденди виплачуються фізичній особі (п. 57.1-1.3 ПКУ).

Резюме

  • ТОВ «Рухомий склад» розраховує суму дивідендів на користь ТОВ ЦІТУ за результатами своєї діяльності;
  • ТОВ «Рухомий склад» перераховує дивіденди на користь ТОВ ЦІТУ і сплачує авансовий внесок з податку на прибуток за ставкою 18%;
  • ТОВ ЦІТУ розраховує суму дивідендів на користь Мотовілової К.О. за результатами своєї діяльності без врахування дивідендів, отриманих від ТОВ «Рухомий склад»;
  • ТОВ ЦІТУ перераховує дивіденди на користь Мотовілової К.О. і сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%.
  • ТОВ ЦІТУ перераховує дивіденди на користь Мотовілової К.О. і сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% за рахунок суми дивідендів.
  • ТОВ ЦІТУ сплачує військовий збір згідно з п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ за ставкою 1,5 % також за рахунок суми дивідендів.
  • ТОВ ЦІТУ відображає  дивіденди у формі №1ДФ з ознакою доходу 109 у графі 5.
  • Мотовілова К.О. не повинна подавати декларацію про майновий стан і доходи за рік, в якому вона отримувала дивіденди. Пункт 179.2 ПКУ звільняє фізичну особу від подання декларації, якщо доходи отримані виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ. Пункт 170.5 ПКУ, за яким оподатковуються дивіденди, не вимагає подання декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025112
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484