• Посилання скопійовано

Оренда комп’ютерної програми у фізособи-нерезидента

Підприємство (неплатник ПДВ) хоче взяти в оренду комп’ютерну програму, яку буде використовувати в господарських цілях, у фізособи - громадянина Латвії (програма належить йому на праві власності). Розрахунки за оренду проводитимуться в гривнях. Як це відобразити в бухгалтерському та податковому обліку та які податки слід сплатити сторонам?

Право на використання комп'ютерної програми надається шляхом надання спеціального дозволу (ліцензії). Таким чином, фактично укладається не договір оренди, а ліцензійний договір.

У ліцензійному договорі визначаються вид ліцензії, сфера використання комп'ютерної програми (конкретні права, що надаються за договором, способи використання, територія та строк, на який надаються права тощо), розмір, порядок і строки виплати плати за використання, а також інші умови, що їх сторони вважають за доцільне включити до договору (ч. 3 ст. 1109 ЦКУ).

Наявність ліцензійного договору та встановлена плата за використання програми можуть означати, що такі платежі є роялті. Чи підпадає з метою оподаткування той чи інший платіж за використання комп'ютерної програми під визначення роялті, можливо визначити на підставі аналізу умов договору.

В бухобліку визначення терміна «роялті» наведено у п. 4 П(С)БО 15. Це платіж за користування або за надання права на користування будь-яким авторським та суміжним правом. Це означає, що у бухобліку термін «роялті» окреслює всі платежі за використання об'єкта права інтелектуальної власності. В бухобліку такі нарахування відносять на витрати у періоді їх виникнення (виключення, якщо такі платежі є складовою собівартості продукції).

Приймання об'єкту нематеріального активу здійснюється на підставі акта приймання-передачі. А далі такий об’єкт в обліку підприємства обліковується на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи", зокрема, на цьому рахунку обліковуються активи отримані у користування, за користування яких сплачується роялті.

Підпункт 14.1.225 ПКУ зазначає, які платежі вважаються роялті, а також за яких умов такий платіж не є такою винагородою. Зокрема, плата за використання комп’ютерної програми як кінцевий споживач в податковому обліку не вважається роялті. А ось якщо ліцензійним договором не обмежено кількість копіювань такої програми і використанням в господарській діяльності буде продаж таких копій із правом користування такою програмою, винагорода, яку отримуватиме власник програми, в податковому обліку вважатиметься роялті. 

Якщо платіж за використання програмного забезпечення буде вважатись в податковому обліку роялті і платник податку на прибуток визначає об’єкт оподаткування шляхом коригування на різниці, потрібно звернути увагу на коригування за пп. 140.5.5 та пп. 140.5.6 ПКУ та лист ДФСУ від 27.01.2016 р. №1555/6/99-99-19-02-02-15.

Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами-фізособами визначено п. 170.10 ПКУ. Відповідно до пп. 170.10.3 ПКУ, якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом — юридичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів.

Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку ПДФО, що буде застосована до таких доходів. Ставка ПДФО становить 18% (пп. 167.5.1 ПКУ).

Крім того, фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні є платником військового збору (пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 ПКУ).  Ставка збору становить 1,5%.

Зауважимо, що ставки ПДФО та військового збору будуть однаковими, як у випадку сплати пасивних доходів у вигляді роялті (роялті згідно з пп. 167.5.3 ПКУ відносяться до пасивних доходів) так і у випадку використання ПЗ, якщо такий платіж відповідно до пп. 14.1.225 ПКУ до роялті не відноситься.

Але якщо така фізособа бажатиме уникнути подвійного оподаткування і застосувати норми ст. 103 ПКУ, радимо почитати роз’яснення податківців тут. Хоча воно і стосується оподаткування доходів нерезидентів-юросіб, правила застосування норм ст. 103 ПКУ в ньому розглядаються досить докладно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131