Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні затверджено постановою КМУ від 25.02.2009 р. №207. П. 2 цього переліку встановлено, що у разі перевезення за допомогою власного транспорту у водія підприємства-покупця або постачальника у наявності має бути тільки накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж. ТТН в такому разі не є обов‘язковим документом. Додатково див. матеріал: Скасувати витрати через відсутність ТТН при перевезенні товарів власним авто ДФС не має права.
Отже, для того, щоб не підтверджувати факт самовивозу товарів від постачальника ТТН, потрібно довести, що такий самовивіз здійснювався службовим автомобілем покупця.
Службовим може бути як автомобіль, який належить покупцю на праві власності, так і орендований автомобіль (або автомобіль, який належить працівнику підприємства, якому за користування автомобілем сплачується компенсація.
Право власності підтверджує, як правило, договір купівлі-продажу. Автомобіль, який належить власнику підприємства, самому підприємству не належить. Отже, треба оформлювати документи про право користування таким автомобілем. Але, зверніть увагу, таке користування, як правило, є оплатним.
Факт оренди автомобіля підтверджується договором оренди. Про юридичні моменти з його укладання, ви можете прочитати, наприклад, тут.
Про виплату компенсації працівнику за використання його автомобіля можна прочитати тут.
Зауважимо, що наші юристи вважають, що наразі краще автомобіль орендувати, ніж сплачувати за нього компенсацію працівнику (див. тут).
Обидва наведених шляхи залучення чужого автомобілю до перевезень товарів підприємства передбачають оплату. Безоплатним може бути користування тільки за договором позички (див. тут).
Крім того, як правило, на підприємстві складаються первинні документи про використання службового транспорту – накази, заявки, подекуди і шляхові листи (незважаючи на відміну їх типової форми і обов’язку їх складати*). Окрім доказу використання транспорту у господарській діяльності підприємства та контролю за його цільовим використанням, такі документи дозволяють розрахувати кількість витраченого під час використання транспорту пального.
Але наразі не існує типових форм документів, які треба б було обов’язково складати при використанні власного транспорту. Тому, якими мають бути ці документи, вирішує саме підприємство.
_________________________
* Див. про це, наприклад, лист Держслужби статистики від 23.07.2013 р. №05.2-8/107.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись