• Посилання скопійовано

Внесок до статуного капіталу алкогольними напоями: наслідки для засновника і підприємства

Чи можна внести алкольні напої до статутного капіталу? Які податкові наслідки чекають на підприємство та на засновника (фізособу-підприємця на загальній системі) у такому випадку? Які мають бути бухгалтерські проведення?

Відповідно до ч. 2 ст. 115 ЦКУ вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Тож виходить, що вносити в статутний капітал підакцизні товари можна.

Наслідки для засновника

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з п. 213.1 ПКУ внесок підакцизних товарів у статутний капітал є об’єктом оподаткування акцизним податком. 

Тож ФОП на загальній системі при переданні підакцизних товарів, як внесок в статутний капітал, має оподаткувати такий внесок акцизним податком.

При цьому вартість алкогольних напоїв при здійсненні внеску до статутного капіталу ФОП не має право включати до своїх витрат, оскільки такі витрати не пов’язані з отриманням доходу від господарської діяльності (п. 177.4 ПКУ). Також не буде виникати доходу у ФОПа за цією операцією.

Але, здійснення внеску до статутного капіталу алкогольними напоями відноситься до оптової торгівлі відповідно до визначення оптової торгівлі, яке наведено у ст. 1 Закону №481.

Згідно зі ст. 15 Закону № 481 оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснювати суб’єкти господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій. 

Тому підприємець повинен мати у наявності ліцензію саме на оптову торгівлю алкогольними напоями.

При здійсненні внеску до статутного капіталу ФОП має підтвердити свій майновий стан. Так, відповідно до ст. 86 ГКУ майновий стан засновників - громадян щодо їх спроможності здійснити відповідні внески до статутного капіталу господарського товариства у випадках, передбачених законом має бути підтверджений довідкою органу доходів і зборів про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію).

Наслідки для підприємства

Отримані, як внесок у статутний капітал, алкогольні напої в момент такого отримання не є для підприємства об’єктом для оподаткування акцизним податком. Але подальша їх роздрібна торгівля, навіть в межах представницьких витрат, призводить до обов’язку стати платником акцизного податку та мати у наявності відповідний вид ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.  Податківці вже давно наголошують, що алкогольні напої, які безоплатно надаються споживачеві, зокрема, використовуються на представницькі заходи, розглядаються як операції з продажу (реалізації). Детальніше про це розглянуто у консультації: Придбання алкоголю для святкування на підприємстві: чи є штраф, якщо нема ліцензії на алкоголь?.

Відповідно до пп. 212.3.1-1 ПКУ суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.

В обліку здійснення внеску засновником (ФОПом) до статутного капіталу у вигляді алкогольних напоїв буде відображено: Д-т 281 К-т 46.

Відображення в обліку реалізації алкогольних напоїв розглянуто у консультації: Відображаємо в обілку операції з роздрібної торгівлі алкоголем.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202417
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202436
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133