• Посилання скопійовано

Особливості спадкування боргу підприємця перед підприємством

Юрособа відвантажила товар фізособі-підприємцю (є видаткова накладна), але підприємець помер і товар залишився не оплачений. Виникла дебіторська заборгованість. Чи повинна оплатити за товар дружина підприємця, якщо вона є спадкоємцем? Що вказувати в призначенні платежу? Чи списати цю суму як безнадійну?

Приватний підприємець є фізичною особою, яка зареєструвала свою підприємницьку діяльність. Вона не відокремлює майна, не має окремого балансу, і відповідає по своїх зобов’язаннях усім своїм майном. Звичайно, що в разі смерті такої фізичної особи її майно та борги переходять у спадщину.

Відповідні відносини кредиторів і спадкоємців померлої фізичної особи визначено в ст. 1281-1282 ЦКУ. І в цих відносинах є дуже значні особливості, що вирізняють їх від інших випадків відносин боржника та кредитора.

Згідно зі ст. 1281 ЦК, кредитор померлої особи протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про її смерть, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про смерть боржника, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги (тобто від дня, коли борг мав бути сплачений). При цьому кредитор, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у визначені строки, позбавляється права вимоги.

Відповідно до ст. 1282 ЦК, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі ж відмови спадкоємців від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Звернімо увагу на те, що процес прийняття спадщини є доволі складним. По-перше, спадкоємців може бути декілька, вони можуть спадкувати за заповітом або за законом, частина з них може відмовитися від прийняття спадщини. Крім того, між ними може виникнути спір щодо спадкового майна, який вирішуватиметься за домовленістю між ними або в судовому порядку.

Отже, смерть підприємця не є підставою для визнання його боргу безнадійним та його списання. Якщо в померлого підприємця є дружина (чоловік), яка успадкувало все його майно, і вона погоджується погасити борги, підприємство може узгодити із ним порядок погашення боргу. Законодавство не встановлює, що в цьому випадку слід писати в призначенні платежу. Однак вбачається, що вказуватися може безпосереднє призначення: погашення спадкоємцем боргу померлого підприємця, із посиланням на його прізвище та відповідні документи (договори, накладні, рахунки тощо). 

Якщо ж відповідного спадкоємця немає, а зазначений вище річний строк пред’явлення вимоги до спадкоємців минув, на нашу думку, відповідний борг може бути визначений як безнадійний і відповідно списаний в обліку підприємства-кредитора.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520