• Посилання скопійовано

Як оформити операцію, якщо товар оплатила одна фізична особа, а отримала інша?

ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, продало фізичній особі товар. Оплата отримана на поточний рахунок від іншої фізичної особи, в призначенні платежу платіжної інструкції відсутнє посилання на рахунок. Чи має право підприємство здійснювати продаж фізичній особі? Як оформити та оподаткувати таку операцію?

Законодавчо не передбачено обмежень щодо здійснення продажу товару фізичній особі, якщо продаж товару не передбачає вікового обмеження та заборони його реалізації на території України. 

Відповідно до наведеної умови у ТОВ-отримувача є дві господарські операції з різними контрагентами: відвантаження та зарахування коштів.

 

Відвантаження товару фізичній особі з якою укладено правочин

Фактично оплати від фізичної особи-покупця підприємство не отримало, тому в обліку за даною господарською операцією виникла дебіторська заборгованість. Документальне оформлення відвантаження підприємство проводить в загальному порядку.

Зауважимо, що ЦКУ передбачено можливість виконання обов’язку щодо сплати за договором купівлі-продажу не безпосередньо боржником, а іншою особою, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою (ст. 528 ЦКУ). 

Тобто третя особа може сплатити за боржника за умови, що це передбачено договором. Сам договір може бути укладено усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму договору, якщо інше не встановлено законом (ст. 205 ЦКУ).

В наведеній умові навіть за відсутності обмежень у договорі неможливо ідентифікувати платіж. Якщо обмежень немає, то наступним етапом є визначення «долі» зарахованих коштів.

 

Помилково зараховані від отримувача кошти

Після списання коштів з рахунку платника питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті «Призначення платежу», вирішується між сторонами переказу без участі банку (лист НБУ від 09.06.2011 №25-111/1438-7141). Суб’єкти господарювання це питання вже врегульовуватимуть листуванням.

Для ідентифікації даної оплати необхідно звернутися безпосередньо до платника. І саме він листом визначить напрямок дій: повернути кошти як помилкові або зарахувати в рахунок оплати за товар фізичної особи-покупця. Як скласти листа, див. у нашій аналітиці тут.

До моменту отримання листа від платника така заборгованість у підприємства буде обліковуватись як розрахунки з іншими кредиторами за Дт 685.

***

Таким чином, якщо платник:

  • ідентифікує кошти як помилкові, то підприємство за листом повертає їх. Ніяких податкових наслідків в цьому випадку у підприємства немає. Адже така операція є не об’єктною для цілей оподаткування ПДВ і у разі повернення підприємство не визнає дохід. Своєю чергою, щодо відвантажених товарів підприємство визнає дохід та ПЗ з ПДВ. В обліку у підприємства-продавця залишається дебіторська заборгованість покупця.
  • зараховує кошти в рахунок оплати за товар фізичної особи-покупцяПеред складанням листа необхідно проаналізувати договір, чи немає обмежень щодо оплати третьою особою. На підставі листа підприємство закриває заборгованість фізичної особи-покупця. Щодо покупця підприємство визнає ПЗ з ПДВ за подією, що відбулася раніше: оплатою чи відвантаженням. Як скласти ПН див. в нашій консультації тут. Дохід при відвантаженні визначається за правилами бухобліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520