• Посилання скопійовано

Як підряднику передавати виконані роботи генпідряднику?

Підрядник закупив матеріали для виконання підрядних робіт з монтажу системи відеоспостереження на будівництві. Як передавати виконані роботи генпідряднику?

Що сказано в ЦКУ

Договори підряду регулюються нормами ст. 837 — ст. 864 ЦКУ, а договори будівельного підряду додатково конкретизуються ст. 875 — ст. 886 ЦКУ.

Щодо загальних особливостей підряду.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦКУ).

Згідно зі ст. 839 ЦКУ підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1 ст. 843 ЦКУ). Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу (ч. 3 ст. 843 ЦКУ).

Взаємини між генеральним підрядником і субпідрядником врегульовані ст. 838 ЦКУ:

  • Підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
  • Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.
  • Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

 

Щодо специфіки будівельного підряду

За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проєктно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проєктно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх (ч. 1 ст. 875 ЦКУ).

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцеперебуванням об'єкта (ч. 2 ст. 875 ЦКУ).

Підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до прєктної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт (ч. 1 ст. 877 ЦКУ).

Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проєктно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію (ч. 2 ст. 877 ЦКУ).

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами (ч. 4 ст 882 ЦКУ).

 

Висновок за нормами ЦКУ

З наведених вище норм ЦКУ випливають такі наслідки.

В розглядуваній ситуації підрядник є субпідрядником, який виконує роботи і передає їх генпідряднику. Генпідрядник для субпідрядника виступає як замовник.

Передача робіт оформляється актом. Причому передаються виконані роботи, а не матеріали, що використовувалися підрядником. У ціні виконаної підрядником роботи генпідрядник має відшкодувати як понесені підрядником витрати (в тому числі вартість використаних матеріалів), так і власне вартість роботи.

Але це не означає, що в документах на передані роботи потрібно виділяти вартість витрат і вартість робіт окремими рядками.

За актом передаються «Роботи з монтажу системи відеоспостереження».

 

Бухгалтерський облік підрядника

Всі витрати, які поніс підрядник у зв’язку з виконанням підрядних робіт, включаючи вартість витрачених матеріалів, включається до виробничої собівартості виконаних робіт, тобто, відображається на рахунку 23, а потім в момент визнання доходу від виконаних робіт списується на собівартість виконаних робіт. Тобто, виконання підрядником робіт і передача її генпідряднику відображається в бухгалтерському обліку підрядника такими базовими проводками:

  • Дт 23 Кт 13, 20, 63, 65, 66, 91 тощо — понесені витрати на виконання робіт, в тому числі і вартість матеріалів (кредит рахунку 20);
  • Дт 361 Кт 703 — визнано дохід від виконаних робіт;
  • Дт 703 Кт 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підрядник є платником ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 — дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 — списана виробнича собівартість виконаних робіт на собівартість реалізації;
  • Дт 791 Кт 903 — собівартість реалізації віднесена на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 — отримана оплата від генпідрядника.

Про особливості визнання доходів за будівельним контрактом можна почитати тут.

Наведені проводки наочно ілюструють, як вартість витрачених матеріалів включається до собівартості виконаних робіт і відшкодовується в ціні роботи.

 

Якими документами передаються виконані роботи

Вище ми зазначали, що, по-перше, роботи виконуються на підставі договору між підрядником та генпідрядником. В договорі має зазначатися склад проєктно-кошторисної документації. Тож має бути така документація.

Роботи передаються за актом приймання-передачі. Тож має бути такий акт. Але якої форми акт слід застосовувати?

Наприклад, дивимося Настанову з визначення вартості будівництва, затверджену Наказом Мінрегіону від 01.11.2021 р. №281. Згідно з п. 1.1 цієї Настанови вона є обов’язковою для визначення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі — державні кошти).

Згідно з п. 6.1 Настанови при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об’єкту будівництва застосовуються первинні облікові документи «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма №КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма №КБ-3), які наведено у додатку 36 та додатку 37 цієї Настанови, та при твердій договірній ціні за укрупненими показниками вартості — «Звіт про виконання робіт за контрактом на об’єкті будівництва за період (місяць/рік)», «Підсумковий звіт про вартість виконаних робіт за контрактом на об’єкті будівництва за період» та «Акт здавання-приймання виконаних будівельних робіт», які наведено у додатках 38, 39 та 40 цієї Настанови.

Тобто, якщо роботи виконуються підрядником за державні кошти, обов’язково мають складатися Акт форми №КБ-2в, Довідка форми №КБ-3, а якщо договором встановлена тверда договірна ціна за укрупненими показниками вартості, то поряд з Актом і Довідкою складаються Звіт, Підсумковий звіт і Акт (див. вище).

Якщо ж роботи виконуються без залучення державних коштів, то передача робіт оформляється документами, погодженими сторонами в договорі підряду. Щоб не «винаходити велосипед», сторони можуть передачу робіт оформляти Актом форми №КБ-3 і Довідкою форми №КБ-3.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520