Відповідно до п. 3 НП(С)БО 31, кваліфікаційний актив - це актив, який обов'язково потребує суттєвого часу для його створення.
Своєю чергою, згідно з п. 3 НП(С)БО 1, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому.
Чи відповідають роботи, що виконуються за генпідрядним договором, визначенню кваліфікаційного активу? На нашу думку, так, і ось чому:
- Роботи, що виконуються за генпідрядним договором, є активом – незавершеним виробництвом, вартість якого формується на активному рахунку 23;
- Цей ресурс контролюється підприємством внаслідок минулих подій – власне внаслідок будівництва об’єкта в минулих періодах до поточної дати;
- Використання активу, тобто передача його замовнику за плату призведе до отримання економічних вигод у майбутньому - отримання доходу від замовника.
У Додатку 1 до НП(С)БО 31 наведені приклади кваліфікаційних активів, зокрема:
Незавершене виробництво продукції з тривалим (суттєвим) операційним циклом - вино, коньяк, що потребує кілька років (місяців) технологічної витримки
Незавершені капітальні інвестиції - будівництво приміщень, будинків, будівель, споруд, виготовлення і монтаж устаткування, розробка (створення) програмного продукту та інших нематеріальних активів, які тривають. Вирощування багаторічних насаджень.
Отже, якщо роботи, що виконуються за генпідрядним договором, є незавершеним виробництвом і тривають більше трьох місяців, то вони відповідають визначенню кваліфікаційного активу, а відтак, фінансові витрати на його створення капіталізуються відповідно до п. 6 – 15 НП(С)БО 31. Щодо суттєвого часу свторення кваліфікаційного активу ми писали у минулій консультації тут.
Підрядні будівельні роботи не є незавершеними капітальними інвестиціями, оскільки це не будівництво власних приміщень, будинків, будівель, споруд.
Повторюємо, що у консультації викладено думку автора консультації, яка ґрунтується на положеннях НП(С)БО 31. Підприємство приймає рішення про кваліфікаційний актив, суттєвий час його створення та капіталізацію фінансових витрат на його створення на підставі свого професійного судження і оформлює це рішення наказом керівника.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити