Головна Усі консультації Облік та звітність Інше

Будівництво квартир для продажу за кредитні кошти – кваліфікаційний актив?

Підприємство самостійно будує житловий будинок та продає квартири покупцям. Строк будівництва - 3 роки. Для поповнення обігових коштів, в тому числі і для фінансування будівельних робіт, забудовник залучив відсоткову фіндопомогу та сплачує відсотки кожний місяць. Сума відсотків є значною складовою витрат підприємства.Чи потрібно капіталізувати відсотки?

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 31, капіталізація фінансових витрат - включення фінансових витрат до собівартості кваліфікаційного активу, а кваліфікаційний актив - актив, який обов'язково потребує суттєвого часу для його створення.

Наявність суттєвого часу для створення кваліфікаційного активу, яке є обов’язковим для визнання такого, повинно бути закріплено в обліковій політиці підприємства (див. рекомендації Мінфіну, надані в листі №31-34000-10-5/11601 і Методрекомендаціях №1300).

Мінфін у своєму листі від 01.06.2006 р. №31-34000-10-5/11601, який, незважаючи на давню дату його видання, продовжує діяти й тепер, рекомендує під час використання норм П(С)БО 31 «суттєвим часом вважати час, що становить більше трьох місяців».

У додатку 1 до НП(С)БО 31 наведено приклади кваліфікаційних активів. Зокрема, там є такі приклади:

  • Незавершене виробництво продукції з тривалим (суттєвим) операційним циклом - вино, коньяк, що потребує  кілька років (місяців) технологічної витримки;
  • Незавершені капітальні інвестиції - будівництво приміщень, будинків, будівель, споруд, виготовлення і монтаж устаткування, розробка (створення) програмного продукту та інших матеріальних активів, які тривають.

У даному випадку здійснюється будівництво будинку, у якому квартири будуть продані покупцям, тобто по суті це не капітальна інвестиція в основні засоби, а виробництво продукції для продажу. Оскільки будівництво триває три роки, що може вважатися сутттєвим часом, таке будівництво можна вважати кваліфікаційним активом. 

Фінансові витрати капіталізуються тільки протягом строку створення кваліфікаційного активу. Після створення активу капіталізація витрат припиняється.

Очевидно, що капіталізуються лише ті фінансові витрати підприємства, які безпосередньо пов’язані зі створенням кваліфікаційного активу. Тобто, якщо підприємство залучає кошти не  тільки для будівництва, воно повинно виділити ту частину фінансових витрат, яка безпосередньо пов’язана з будівництвом. 

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 31, капіталізація  фінансових  витрат  застосовується  лише до суми тих фінансових витрат,  яких можна було б уникнути,  якби не здійснювались витрати на створення кваліфікаційного активу.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Інше
Теги:
Будівництво , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі