• Посилання скопійовано

Чи можна не застосовувати рахунок 23 при наданні транспортних послуг?

Транспортне підприємство - перевізник, платник податку на прибуток з обсягом річного доходу до 20 млн грн веде облік витрат без застосовування рахунку 23. Витрати розподіляються за рахунками 903, 91, 92. Залишків незавершеного виробництва не буває. Чи можна не застосовувати рахунок 23? Яка за це відповідальність?

Чи потрібно при наданні послуг застосовувати рахунок 23?

Порядок класифікації та обліку витрат операційної діяльності та віднесення їх до собівартості, адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності регламентовано П(С)БО 16, який є обов’язковим до застосування, зокрема, всіма госпрозрахунковими підприємствами.

Разом з цим, Інструкція №291 (якою затверджено план рахунків) визначає, яким чином відображати такі витрати, зокрема, на рахунках 23, 91, 92, 93, 94.

Згідно з п. 11 П(С)БО 16, нерозподілені постійні загальновиробничі витрати разом із виробничою собівартістю продукції (робіт, послуг), яка біла реалізована протягом звітного періоду, та наднормативними виробничими витратами формують собівартість реалізованої продукції, робіт, послуг.

Тобто П(С)БО 16 передбачає єдиний підхід до визначення собівартості як товарів, так і послуг – із застосуванням рахунку обліку виробничої собівартості (23 – згідно з Інструкцією №291).

Проте все ж таки собівартість продукції має певні особливості, зокрема, на відміну від готової продукції, яка може перебувати певний час на складі до моменту продажу, послуги, зазвичай, споживаються безпосередньо в момент їх надання. Тому в основному за послугами не виникає незавершеного виробництва. Однак це не означає, що відсутність незавершеного виробництва свідчить про те, що рахунок 23 можна не застосовувати. Все ж таки правильніше здійснювати облік виробничих витрат наданих послуг з перевезення через рахунок 23 «Виробництво».

Відображення виробничих витрат у складі рахунків 92, 93, 94 призведе до неможливості визначення виробничої собівартості, а отже, можливого викривлення показників фінансової звітності (зокрема, звіту про фінрезультат).

Водночас, якщо підприємство має змогу визначити виробничу собівартість і, відповідно, уникнути перекручування звітності, то облік витрат можна вести і без субрахунку 23 (крім того, такий підхід можна прописати і в обліковій політиці підприємства з обґрунтуванням ефективності такого підходу).

Детальніше про використання рахунку 23 при наданні послуг ми писали тут.

 

Яка відповідальність передбачена у разі незастосування рахунку 23?

Згідно з умовами запитання, у підприємства при наданні послуг відсутнє незавершене виробництво, а отже, облік витрат без застосування субрахунку 23 не призведе до заниження чи іншого викривлення об’єкту оподаткування податком на прибуток, оскільки не вплине на загальний фінрезультат до оподаткування у бухобліку.

А за викривлення показників фінзвітності чи обліку може бути застосовано лише адмінштраф передбачений ст. 164-2 КпАП до посадових осіб підприємства у розмірі від 136 до 255 грн.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025457
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520