• Посилання скопійовано

Назва одного товару від різних постачальників різна

Від різних постачальників один і той самий товар приходить з незначними відмінностями у назві та прибуткових накладних. Як правильно відображати назву такого товару в номенклатурі та в ПН? Якщо в чеку РРО буде скорочена назва товару?

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 7 П(С)БО 9 одиницею бухгалтерського обліку запасів є їх:

  • найменування або
  • однорідна група (вид).

Відповідно до п. 2.1 Методрекомендацій №635 розпорядчий документ про облікову політику визначає в тому числі одиницю аналітичного обліку запасів.

Відповідно до п. 1.4 Методрекомендацій №2 з метою організації бухгалтерського обліку запасів розпорядчим документом, затвердженим (схваленим) власником (уповноваженим органом), визначається в тому числі порядок аналітичного обліку запасів.

З огляду на норми цих нормативних документів підприємство може закріпити наказом про облікову політику можливість уніфікувати назву одного й того самого товару, який приходить від різних постачальників з відмінностями у назві.

Поряд з цим окремим наказом про організацію бухобліку може бути закріплено перелік таких товарів з уніфікованими назвами.

Варто зазначити, що назва товару може зазначатися в техумовах на його виготовлення, інших видах на продукцію. При формуванні уніфікованих назв це потрібно враховувати. Наприклад, в листі ДПАУ від 09.04.1999 р. №5364/7/23-3117 зазначено, що повне найменування товару складається з

  • назви типу товару (хліб, морозиво, пилосос, комплект меблів, апарат електронний контрольно-касовий) та 
  • імені власного, яке відрізняє один товар від аналогічного іншого товару (печиво "Лакомка", печиво "Полуничне", цукерки "Гулівер", цукерки "Святкові", люстра "Сузір'я", люстра "Вечірня").

Надалі у разі приймання такого товару на підставі первинного документа постачальника (накладної, ТТН тощо) може складатися прибутковий ордер типової форми №М-4, в якому зазначається вже уніфікована назва товару. На підставі первинного документа постачальника і такого ордера товар оприбутковують на балансі.

Або ж такий ордер може і не складатися, якщо в наказі про організацію бухобліку напишуть, що у разі надходження товарів, наведених в цьому наказі, їх оприбуткування здійснюється за уніфікованими назвами, наведеними в наказі. В такому разі відповідальний працівник на підставі первинного документа постачальника і такого наказу оприбутковує товари за уніфікованою назвою.

 

ПДВ

Опис (номенклатура) товарів – один з обов’язкових реквізитів ПН (див. п. 201.1 ПКУ).

Для цілей оподаткування використовуються дані первинних документів (п. 44.1 ПКУ).

Таким чином, в описі товарів у ПН потрібно записувати назву товару, яка зазначена в первинному документі на відвантаження цього товару (накладній, ТТН тощо).

Отже, для складання ПН потрібно брати назву з первинних документів на відвантаження товару, а не на його придбання. Тобто, якщо в накладній на відвантаження зазначена уніфікована назва товару, то і в ПН буде така назва.

Ані бухгалтерське, ані податкове законодавство не встановлює обов’язку зазначати в ПН на продаж слово в слово ту назву товару, яка зазначена у документах на придбання цього товару.

Але податкова вважає інакше. В підкатегорії 101.16 ЗІР вона відповідає на таке питання: «Який опис (номенклатуру) товарів/послуг необхідно зазначити продавцю у графі 2 податкової накладної при реалізації раніше придбаних ним товарів/послуг (у тому числі ввезених на митну територію України чи підакцизних товарів)?».

Податкова пише, що на всіх етапах постачання товарів/послуг до кінцевого споживача, у тому числі імпортованих чи підакцизних товарів, у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» ПН продавець повинен зазначати дані, які відповідають документам, що підтверджують їх придбання таким продавцем.

Щоправда, з тих норм ПКУ і Порядку №1307, які навела податкова, цей висновок зовсім не випливає. Тобто, висновок податкової необгрунтований.

Але якщо підприємство не відчуває в собі сили доводити власну правоту, може бути доречнішим пристати на думку податкової і оприбутковувати товар за назвами, наведеними в документах постачальника.

 

Чек РРО

Відповідно до п. 2 розд. І Положення №13 назва товару (послуги) - слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу СГ.

Фіскальний чек має містити такий обов’язковий реквізит, як назву товару (послуги) (див. п. 2 розд. ІІ Положення №13).

З наведених норм не зовсім зрозуміло, можна зазначати назву скорочено чи ні.

Але подеколи зазначити повну назву неможливо. Тому що кількість символів в РРО обмежена і не завжди може вмістити повну назву товару. З цього приводу, наприклад, в давньому листі ДПАУ від 09.04.1999 р. №5364/7/23-3117 зазначено, що для забезпечення виконання вимог щодо окремого обліку проданих товарів кожного найменування слід програмувати назву товару зі скороченнями, але таким чином, щоб ця скорочена назва відображала тип товару та відрізнялась від запрограмованої назви іншого товару. Наприклад, за наявності 12 символів для програмування можна запрограмувати назви товарів таким чином:

  • сік яблучно-березовий - сік_ябл_берз;
  • сік яблучний - сік_яблучний;
  • горілка "Російська" - горіл_Російс;
  • горілка "Княжий келих" - горіл_КняжКх;
  • кава розчинна "Нескафе" - кав_р_Нескаф;
  • кава в зернах "Нескафе" - кав_з_Нескаф тощо.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    Сьогодні 11:1177
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202559
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202561
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025477