Відповідно до п. 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 реєстрація видачі коштів, зокрема, у разі скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.
Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків, то дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача"; при цьому забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".
Згідно з п. 8 розділу ІІІ Порядку №547, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).
Аналогічний акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку. В акті вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб'єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної КОРО.
Також про це див. консультацію ГУ Міндоходів у м. Києві та у системі "ЗІР", у підкатегорії 109.06, питання: «Яким чином можна виправити помилково проведену через РРО операцію «службове внесення» та чи передбачена відповідальність, в тому числі, якщо СГ не виправив таку помилку протягом робочого дня?»
Нижче наводимо примірний зразок акту (законодавчо його форму не встановлено).
ТОВ «Альфа»
АКТ від 25.10.2017 року
про скасування помилково проведеної через РРО
суми розрахунків
Даний акт складено ТОВ «Альфа» 25.10.2017 р.
Підставою для складання акту «Про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунків» став факт помилково проведеної через РРО суми розрахунків у розмірі 95,60 грн (дев’яносто п’ять грн 60 коп). Реквізити помилково вибитого розрахункового документу наступні:
— фіскальний чек №0145 від 25.10.2017 р.(час 09:45) на суму 95,60 грн (дев’яносто п’ять грн 60 коп).
Згідно з вимогами п. 7 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 скасування помилкової суми було здійснено за допомогою видаткового чеку №0001 від 25.10.2017 р. на суму 95,60 грн.
Акт складено в одному примірнику та передано в бухгалтерію ТОВ «Альфа».
Директор ТОВ «Альфа» Петренко П.П.
Касир ТОВ «Альфа» Василенко В.В.
За бажанням до КОРО можна додати пояснювальну записку щодо помилково введених сум.
Друкувати Z-звіт за зміну, протягом якої були допущені помилки, бажано лише після того, як помилки будуть виправлені у порядку, що розглянутий вище. Виправити помилки, які потрапити до Z-звіту, вже неможливо.
Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) №547 не містить вказівок щодо відображення помилково проведених сум у книзі КОРО. На нашу думку, помилково проведені суми розрахунків у графах 5 - 8 КОРО не відображаються. Такий висновок грунтується на назві граф 5-7 КОРО, яка звучить як «Сума розрахунків». Оскільки помилковий чек не підтверджує фактичні розрахункові операції та суму розрахунків, відповідно, помилкові суми не повинні включатися до суми разрахунків, що відображається у графах 5-7 КОРО. З аналогічних міркувань виправлення помилки не відображається і у графах 3, 4 та 10 КОРО, оскільки воно не є службовим внесенням або видачею коштів, а також не є поверненням товару.
Також згідно з п. 6 розділу 4 Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547, книга КОРО повинна відображати лише фактично проведені розрахункові операції без врахування виправлених помилок, адже використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема, щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо. Помилкові чеки та виправлення цих помилок не відносяться до руху готівки та до розрахунків.
Офіційних роз’яснень податківців з цього питання у системі "ЗІР" немає, тож радимо звернутися до них за отриманням індивідуальної податкової консультації відповідно до ст. 52 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити