• Посилання скопійовано

Продаж товару на виставці – чи потрібний РРО?

Підприємство бере участь у виставці деревообробного обладнання і планує використовувати переносну платіжну систему. Як організувати цей процес? Яке платіжне технічне обладнання використовувати? Як здійснювати часткову оплату (передоплату) на терміналі? В РРО підприємство має ввести весь товар складу, чи можна його продавати за безготівковим розрахунком? Яким чином?

ЗапитанняПідприємство бере участь у виставці деревообробного обладнання (вартістю від 50 000 грн до 800 000 грн) та комплектуючих виробів (вартістю від 10 грн  і до 60 000 грн). Можливий продаж товарів прямо з виставки. Раніше на виставці підприємство виписувало рахунок та договір і клієнт оплачував товар (робив передоплату 20%) зі свого поточного рахунку або робив таку оплату готівкою у найближчому відділенні банку. Зараз підприємство планує використовувати переносну платіжну систему для можливості оплати на виставці: 1) можливість оплати (передплати 10-25%) товару готівкою; 2) можливість оплати (передплати 10-25%) товару платіжною карткою. Як організувати цей процес? Яке платіжне технічне обладнання потрібно використовувати (РРО, термінал)? Повну оплату товару треба здійснювати на РРО, а часткову оплату (передоплату) на терміналі? В РРО підприємство має ввести весь товар складу, чи можна цей товар продавати за безготівковим розрахунком також? Тоді як його вивести з РРО?

Відповідь:

Обов’язковість застосування РРО

Для того, щоб мати можливість приймати від покупців готівку або платіжні картки безпосередньо на виставці при оплаті товарів, необхідно придбати та зареєструвати реєстратор розрахункових операцій (РРО) в податковій інспекції за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (або на всю суму передплати) через РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів. В умовах виставки доцільно використовувати портативні моделі РРО.

Операція з продажу обладнання та комплектуючих на виставці за готівку або із застосуванням платіжних карток є розрахунковою операцією.  Так, розрахункова операція згідно зі ст. 2 Закону про РРО – це приймання від покупця, зокрема, готівкових коштів та платіжних карток за місцем реалізації товарів (в зазначеному випадку – на виставці), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару банком покупця. Під це визначення підпадає як повна оплата товару на виставці з одночасним його передання покупцеві, так і попередня часткова оплата з умовою подальшого передання товару зі складу та його повної оплати (готівкою або в безготівковій формі шляхом здійснення банківського переказу грошових коштів). Головне, це приймання на виставці готівкових коштів або платіжних карток від покупців.

 

Обов’язковість застосування платіжного термінала

Обов’язкове приймання до оплати платіжних карток встановлено Постановою КМУ від 29.09.2010 р. № 878.

В цій постанові зазначено, що:

Кількість платіжних терміналів повинна становити не менше ніж 50 відсотків кількості реєстраторів розрахункових операцій, а у разі наявності одного реєстратора розрахункових операцій суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити приймання спеціальних платіжних засобів (тобто, обов’язково мати термінал).

Звільнено від обов'язкового приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів (крім автозаправних станцій), а також суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.

Таким чином, в зазначеному випадку обов’язкове використання як РРО, так і платіжного термінала для приймання оплати платіжними картками. При цьому не має значення, чи здійснює покупець повну оплату товару з одночасним його переданням покупцю просто на виставці, чи він здійснює лише часткову попередню оплату. В будь-якому разі за бажанням покупця йому має бути надано можливість розрахунку платіжною карткою.

При застосуванні розрахунків платіжними картками використовуються банківські послуги еквайрингу. Еквайринг - це послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі (п. 1.9 ст. 1 Закону про платіжні системи). Послуга еквайрингу платна, але підприємство не має права збільшувати ціну товару за умови, якщо покупець виявив бажання здійснити оплату платіжною карткою. Згідно зі ст. 17 Закону про захист прав споживачів забороняється у будь-який спосіб обмежувати використання покупцем електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов'язаний приймати їх до сплати.

 

Реєстрація РРО та КОРО

Реєстрація РРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку підприємства як платника податків (п. 3 розділу 2 Порядку реєстрації РРО № 547). При цьому в розділі 3 заяви про реєстрацію реєстратора розрахункових операцій (додаток 1 до Порядку реєстрації РРО №547) слід вказати назву та адресу виставкового павільйону, де буде використовуватись РРО. Зауважимо, що перед тим, як подавати заяву про реєстрацію РРО, слід подати форму №20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», в якій вказати інформацію про виставковий павільйон, зокрема, тип об’єкта оподаткування – «150 виставка-продаж», при цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування може бути таким: 15000001, де 150 – тип об’єкта оподаткування, 00001 – його внутрішній код, присвоєний підприємством. Про подання форми 20-ОПП ми писали тут. У розділі 4 заяви про реєстрацію реєстратора розрахункових операцій слід вказати інформацію про договір, згідно з яким підприємство користується виставковим павільйоном (наприклад, це може бути договір оренди).

Одночасно з реєстрацією РРО слід зареєструвати і книгу обліку розрахункових операцій (КОРО) згідно з Порядком реєстрації РК та КОРО №547. Реєструвати розрахункові книжки до РРО не обов’язково. В умовах роботи виставки вони не знадобляться.

Слід також мати на увазі, що строк реєстрації РРО займає від 4 до 8 робочих днів: протягом 2 р.д. податківці мають видати довідку про резервування фіскального номера, протягом 5 р.д. підприємство має перевести РРО у фіскальний режим роботи, та протягом 1 р.д. податківці мають видати реєстраційне посвідчення РРО (підрозділ 2 розділу ІІ Порядку реєстрації РРО № 547). Реєстрація КОРО займає 2 р.д. (п. 11 підрозділу 2 розділу ІІ Порядку реєстрації РК та КОРО № 547).

Згідно з п. 11 ст. 3 Закону про РРО підприємство повинно проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості. Це означає, що в РРО програмується лише найменування та ціни товарів, а облік проданого товару ведеться за даними Х-звітів та Z-звітів. Застосування РРО на виставці ніяк не впливає на облік товару, який продається за безготівковим розрахунком.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    Сьогодні 14:29131
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.202441
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202463
  • Нюанси оформлення видачі готівки з каси за видатковими відомостями
    Підприємство проводить видачу готівки відповідно до Положення №148 за ВКО та видатковими відомостями. Чи можна оформити один ВКО на декілька видаткових відомостей? Чи можна видачу поворотної фіндопомоги штатним працівникам провести видатковою відомістю на декілька людей?
    23.02.2024112
  • ФОП використовує платіжну систему Payoneer: чи потрібен РРО?
    Маркетплейс Etsy, Joom, eBay, Amazon - кошти за продані товари загальною сумою за мінусом комісій маркетплейсу зараховуються раз в тиждень або раз у два тижні на Payoneer, пізніше кошти зараховуються на доларовий рахунок. З доларового рахунку через обмін валют кошти перераховуються на гривневий рахунок ФОПа. Чи потрібно видавати покупцям фіскальні чеки?
    23.02.2024597