• Посилання скопійовано

Законодавство встановлює строк повернення коштів, одержаних готівкою у відрядженні за кордоном із використанням платіжних карток

Працівник повернувся із закордонного відрядження до Великобританії, куди їздив з гривневою корпоративною карткою. До бухгалтерії він надав чеки з банкомата на зняття готівки (добові) з цієї корпоративної картки. У якій валюті він має повернути перевитрату, що виникла: у фунтах (адже зняв у банкоматі у фунтах) чи у гривнях (бо ж картка гривнева)? Якщо у гривнях, то за яким курсом? Гроші слід внести до каси чи на корпоративний рахунок?

Відповідь на схоже запитання було надано у листі НБУ від 24.10.2008 р. №25-313/2313-14525.

Національний банк, обґрунтовуючи свою позицію, згідно з якою у цьому випадку кошти слід повертати у валюті, вказував на чинну на той момент норму Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04.2005 р. №137, згідно з п. 3.12 якого, кошти, списані з картрахунка юридичної особи або фізичної особи — підприємця за операції, здійснені з використанням корпоративних платіжних карток, вважалися виданими під звіт держателю платіжної картки. Після втрати 19.07.2010 р. чинності названим Положенням-1, відповідної норми, що прирівнювала б зняті з корпоративної картки кошти до виданих під звіт, у законодавстві немає.


А передбачена Iнструкцією №59-2норма, що передбачає повернення авансу в тій самій грошовій одиниці, в якій видано аванс на відрядження, — на сьогодні стосується лише бюджетників.

Слід, проте, звернути увагу на норми п. 170.9 ПКУ, що визначають порядок оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутих у встановлений строк. Останній абзац підпункту 170.9.2 названого пункту встановлює правило, згідно з яким за наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку до каси або зараховується на банківський рахунок особи, яка їх видала, до або під час подання зазначеного звіту.

I згідно з пп. «а» пп. 170.9.3, у разі якщо під час службових відряджень відряджена особа — платник податку отримала готівку із застосуванням платіжних карток, вона подає звіт про використання виданих на відрядження коштів та повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження.

Отже, на сьогодні законодавство встановлює строк повернення коштів, одержаних готівкою у відрядженні за кордоном із використанням платіжних карток (якщо немає підтвердних документів щодо їх використання), але не встановлює валюту, в якій має здійснюватися таке повернення.

На нашу думку, за аналогією повертати відповідні суми все-таки слід у валюті, в якій вони були отримані у касу.

1 Відповідно до постанови Правління НБУ від 30.04.2010 р. №223.

2 Iнструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. №59.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.20249472
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202454
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 465
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.2024113
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202491